Trwa ładowanie...
df5ovv3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefowa dyplomacji UE: Polska odegra ważną rolę w budowie wspólnej polityki europejskiej

Szef MSZ Grzegorz Schetyna zadeklarował na wspólnej konferencji z szefową unijnej dyplomacji, że Polska jest gotowa do udziału w rozmowach pokojowych o Ukrainie. Federica Mogherini podkreśliła, że Polska odegra ważną rolę w budowie wspólnej polityki europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podczas wspólnej konferencji
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podczas wspólnej konferencji (PAP, Fot: Paweł Supernak)
df5ovv3

- Jeśli chodzi o udział Polski w rozmowach pokojowych - jesteśmy do tego gotowi, tak jak miało to miejsce w lutym tego roku z udziałem ministrów Trójkąta Weimarskiego w Kijowie - powiedział Schetyna na konferencji prasowej z Federicą Mogherini.

- Jesteśmy zawsze do dyspozycji; zależy nam na tym, aby sytuacja na Ukrainie zmierzała ku uspokojeniu i pełnej podmiotowości, integralności terytorialnej Ukrainy - dodał szef MSZ.

Mogherini: rola Polski będzie bardzo ważna

df5ovv3

Nowa szefowa unijnej dyplomacji powiedziała po spotkaniu ze Schetyną, że Polska odegra ważną rolę w budowie wspólnej polityki europejskiej. - Jestem przekonana, że rola Polski będzie bardzo ważna i przyczyni się do wspólnej polityki europejskiej. Wiemy, że poczucie europejskości jest tutaj głęboko zakorzenione, nie tylko w polityce, ale także w społeczeństwie polskim. To jest najbardziej potężna wartość dodana waszego kraju - powiedziała Mogherini.

Jak mówiła, jej zadaniem jest stworzenie wspólnej zagranicznej polityki europejskiej. - Chcę słuchać, jakie są priorytety, wizje, poglądy państw członkowskich, chcę zrozumieć i ukształtować wspólną strategię i wizję, nie tylko, jeśli chodzi o krótkoterminowe działania, ale także te sprawy, nad którymi będziemy pracować w perspektywie pięciu, dziesięciu, czy dwudziestu lat - zapowiedziała Mogherini.

Jej zdaniem ważne jest skupienie uwagi nad tym, co się dzieje za wschodnimi granicami UE i w basenie Morza Śródziemnego.

Mogherini poinformowała też, że w trakcie rozmowy ze Schetyną była omawiana sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz sytuacja Syrii i Libii. - Mieliśmy także szansę podzielić się opiniami na temat tego, jak organizować pracę w nadchodzących miesiącach i latach - zaznaczyła.

df5ovv3

- Powinniśmy patrzyć w przyszłość i przygotowywać się nie tylko na kryzysy, które teraz mają miejsce, ale także starać się zapobiegać tym, które nadejdą w przyszłości. Chcemy także odgrywać pozytywną rolę, jeśli chodzi o wyzwania globalne, które będziemy musieli razem zrozumieć i którym będziemy musieli stawić czoła - mówiła nowa szefowa unijnej dyplomacji.

UE ostro skrytykowała wybory przeprowadzone w niedzielę w samozwańczych republikach na wschodzie Ukrainy - w tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej. W wywiadzie udzielonym kilku europejskim gazetom Mogherini oceniła, że wybory w Donbasie mogą oznaczać ostateczne fiasko porozumienia z Mińska. Zgodnie z tym dokumentem, podpisanym także przez przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i dwóch samozwańczych republik, wcześniejsze lokalne wybory w regionach Doniecka i Ługańska miały się odbyć zgodnie z ukraińskim prawem.

Mogherini podczas wizyty w Warszawie spotka się jeszcze m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Nowa szefowa unijnej dyplomacji formalnie rozpoczęła urzędowanie w sobotę.

df5ovv3

Podziel się opinią

Share

df5ovv3

df5ovv3
Więcej tematów