Trwa ładowanie...
d6bydfb
d6bydfb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szefom HRW odmówiono wjazdu do Egiptu

Dyrektorowi wykonawczemu organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oraz członkini kadry kierowniczej odmówiono wjazdu do Egiptu, jako powód podając "kwestie bezpieczeństwa". Przez 12 godzin byli oni przetrzymywani na lotnisku w Kairze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d6bydfb

Kenneth Roth i Sarah Leah Whitson przylecieli do Kairu, by wziąć udział w prezentacji raportu HRW, który ma zostać opublikowany we wtorek. Chodzi o raport na temat masowego zabijania demonstrantów w ub.r. przez siły bezpieczeństwo po odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego przez ówczesnego naczelnego dowódcę sił zbrojnych Abd el-Fataha es-Sisiego.

HRW, podobnie jak inne międzynarodowe i egipskie organizacje praw człowieka, od obalenia Mursiego w lipcu 2013 roku wyrażała zaniepokojenie z powodu pogłębiających się represji wobec uczestników protestów.

Whitson, która jest szefową HRW na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, rano napisała na Twitterze, że przez 12 godzin była przetrzymywana na kairskim lotnisku, a następnie została deportowana. "Najkrótsza wizyta w Kairze - 12 godzin przed deportacją 'z powodów bezpieczeństwa' - nowy Egipt z pewnością się zmienia" - napisała.

d6bydfb

Omar Shakir, autor raportu na temat masowych zabójstw, potwierdził, że Roth i Whitson po wylądowaniu w Kairze odmówiono wjazdu do kraju i że byli oni przetrzymywani na lotnisku od niedzielnego wieczoru. Powiedział, że Whitson opuściła już kraj, a Roth odleci z Kairu w najbliższym czasie.

Agencji Reutera nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli egipskich władz. Rząd wcześniej utrzymywał wcześniej, że prowadzi wojnę z terroryzmem. Władze nie dokonują rozróżnienia między tysiącami islamistów, którzy zostali aresztowani od obalenia Mursiego, a radykalnymi bojownikami, atakującymi siły bezpieczeństwa, głównie na półwyspie Synaj. Shakir powiedział agencji Reutera, że mająca siedzibę w Nowym Jorku organizacja przedstawiła już główne ustalenia 188-stronicowego raportu, ale nie otrzymała oficjalnej odpowiedzi. Prace nad raportem trwały rok.

d6bydfb

Podziel się opinią

Share

d6bydfb

d6bydfb
Więcej tematów