Trwa ładowanie...
d11yvvx
d11yvvx

Szefom HRW odmówiono wjazdu do Egiptu

Dyrektorowi wykonawczemu organizacji broniącej praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oraz członkini kadry kierowniczej odmówiono wjazdu do Egiptu, jako powód podając "kwestie bezpieczeństwa". Przez 12 godzin byli oni przetrzymywani na lotnisku w Kairze.
Share
d11yvvx

Kenneth Roth i Sarah Leah Whitson przylecieli do Kairu, by wziąć udział w prezentacji raportu HRW, który ma zostać opublikowany we wtorek. Chodzi o raport na temat masowego zabijania demonstrantów w ub.r. przez siły bezpieczeństwo po odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego przez ówczesnego naczelnego dowódcę sił zbrojnych Abd el-Fataha es-Sisiego.

HRW, podobnie jak inne międzynarodowe i egipskie organizacje praw człowieka, od obalenia Mursiego w lipcu 2013 roku wyrażała zaniepokojenie z powodu pogłębiających się represji wobec uczestników protestów.

Whitson, która jest szefową HRW na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, rano napisała na Twitterze, że przez 12 godzin była przetrzymywana na kairskim lotnisku, a następnie została deportowana. "Najkrótsza wizyta w Kairze - 12 godzin przed deportacją 'z powodów bezpieczeństwa' - nowy Egipt z pewnością się zmienia" - napisała.

d11yvvx

Omar Shakir, autor raportu na temat masowych zabójstw, potwierdził, że Roth i Whitson po wylądowaniu w Kairze odmówiono wjazdu do kraju i że byli oni przetrzymywani na lotnisku od niedzielnego wieczoru. Powiedział, że Whitson opuściła już kraj, a Roth odleci z Kairu w najbliższym czasie.

Agencji Reutera nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie od przedstawicieli egipskich władz. Rząd wcześniej utrzymywał wcześniej, że prowadzi wojnę z terroryzmem. Władze nie dokonują rozróżnienia między tysiącami islamistów, którzy zostali aresztowani od obalenia Mursiego, a radykalnymi bojownikami, atakującymi siły bezpieczeństwa, głównie na półwyspie Synaj. Shakir powiedział agencji Reutera, że mająca siedzibę w Nowym Jorku organizacja przedstawiła już główne ustalenia 188-stronicowego raportu, ale nie otrzymała oficjalnej odpowiedzi. Prace nad raportem trwały rok.

d11yvvx

Podziel się opinią

Share
d11yvvx
d11yvvx
Więcej tematów