Trwa ładowanie...
d1qtib5

Szef rosyjskiego MSZ o stałej bazie wojsk USA w Polsce: to byłoby naruszenie porozumienia

Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, udzielił obszernego wywiadu francuskiemu tygodnikowi "Paris Match". Zapewniał w nim między innymi o tym, że Moskwie zależy na silnej i stabilnej Europie. Odniósł się także do ewentualnego powstania w Polsce stałej bazy amerykańskiego wojska. - To byłoby naruszenie porozumienia między Rosją a NATO - stwierdził Ławrow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Siergiej Ławrow nie ma wątpliwości: stała amerykańska baza w Polsce to naruszenie porozumienia Rosja-NATO
Siergiej Ławrow nie ma wątpliwości: stała amerykańska baza w Polsce to naruszenie porozumienia Rosja-NATO (PAP)
d1qtib5

Wywiad w "Paris Match" rozpoczął się od pytania o oskarżenia Rosjan o ingerencję w wybory w USA, próbę ataku hakerskiego na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) i ataki na agencje antydopingowe. - Ciężko mi się zająć tym tematem w poważny sposób, ponieważ rzekome dowody są przedstawiane przez media. Nie możemy badać zarzutów, które czynią Rosję źródłem wszystkich grzechów śmiertelnych bez uciekania się do norm prawnych stworzonych dla tego rodzaju sytuacji - odparł Ławrow. Zapewnił jednak, że jego kraj pozostanie otwarty na "poważną, prawną dyskusję na temat tych zarzutów, z dala od wszelkiej propagandy".

Szefowi rosyjskiej dyplomacji dziennikarz "Paris Match" zadał pytanie, czy Rosja popiera silną Europę w sytuacji, gdy wiele głosów domaga się od niej własnego systemu obrony, biorąc pod uwagę nieprzewidywalność prezydenta Donalda Trumpa. - Zawsze mówiliśmy, a nie są to puste słowa, że jesteśmy za silną i stabilną Europą. Europą, która sama określa swoją przyszłość i swoich partnerów - oświadczył Ławrow. Dodał przy tym, że nie jest pewny, czy Europa jest obecnie rzeczywiście niezależna. - Przywódcy europejscy zdali sobie z tego sprawę. Tak jest w przypadku Emmanuela Macrona z jego projektem reformy Unii Europejskiej - dodał.

d1qtib5

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Macron i inni przywódcy są zdania, że Europa nie może opierać się wyłącznie na USA - zauważył Ławrow. Mówi się też o stworzeniu wojskowego Schengen, który umożliwiałby szybsze dostarczanie ciężkiej broni na granice z Rosją. NATO organizuje manewry w krajach bałtyckich, Polsce, Rumunii. Prawem kontrastu manewry Rosji z Chinami odbywały się na Syberii. Polacy wpadli na pomysł zaproszenia amerykańskiego oddziału, co byłoby naruszeniem porozumienia między Rosją a NATO - ocenił.

Z niepokojem śledzimy rozwój sytuacji, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo - stwierdził Ławrow. Podkreślił ponownie, że Rosji zalezy na "autonomicznej i silnej Unii Europejskiej, ale kwestie bezpieczeństwa nie powinny być rozpatrywane z NATO za kulisami".

Źródło: parismatch.com, rmf24.pl

Link do materiału partnera:

Produkty prosto z Ameryki bez wydawania majątku! Podczas składania zamówienia użyj zniżki ze strony Nike kod rabatowy.

d1qtib5

Podziel się opinią

Share

d1qtib5

d1qtib5
Więcej tematów