Spięcie na linii Marciniak-Kalisz. "Wprowadzające w błąd wypowiedzi"
Członek PKW Ryszard Kalisz ujawnił w sobotę, że otrzymał e-mail ws. zarządzenia przez szefa PKW przyjęcia do poniedziałku w trybie obiegowym kilku uchwał, w tym dotyczącej sprawozdania finansowego KW PiS. Jego zdaniem, to próba wprowadzenia tej uchwały "tylnymi drzwiami". Szef PKW Sylwester Marciniak wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie.
"W związku z wprowadzającymi w błąd publicznymi wypowiedziami członka PKW Ryszarda Kalisza oraz niektórych publicystów, wyjaśniam, że podjęte przeze mnie działania są zgodnie z prawem" - oświadczył w piśmie zamieszczonym na stronie PKW jej szef Sylwester Marciniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Bogucki: "Atak na demokrację". PiS zawiadamia prokuraturę
"Przepisy Kodeksu wyborczego nakładają na Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej obowiązek organizowania pracy Komisji. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w sprawach niecierpiących zwłoki, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Państwowej Komisji Wyborczej albo sekretarza PKW, może zdecydować o podjęciu uchwały przez PKW w trybie obiegowym" - tłumaczy szef PKW. Wylicza też, że tylko w tym roku PKW zarządzonych było 38 głosowań w trybie obiegowym, w trakcie których podjęto kilkadziesiąt uchwał.
Marciniak dodał, że wbrew temu, co twierdzi Kalisz, "tryb obiegowy został zarządzony, by podjąć nie 9, lecz tylko 3 uchwały i - nie jak twierdzi mec. Kalisz w nieistotnych sprawach - ale w sprawach niecierpiących zwłoki".
Jedna z uchwał miała dotyczyć wygaśnięcia funkcji jednego z komisarzy wyborczych, który zrzekł się jej pełnienia w ubiegłym tygodniu. Trzeba też było powierzyć pełnienie tej funkcji innemu komisarzowi wyborczemu.
"Poza tym, w takiej sytuacji trzeba się niezwłocznie zwrócić do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wskazanie kandydatów na tę funkcję" - dodał szef PKW, przypominając, że co tydzień odbywa się w Polsce kilka wyborów, np. uzupełniających.
Marciniak wypomina Kaliszowi publiczne wypowiedzi
"Z kolei trzeci projekt uchwały dotyczył sytuacji przewidzianej w art. 145 § 6 Kodeksu wyborczego, który stanowi, iż jeżeli Sąd Najwyższy uzna skargę pełnomocnika finansowego na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej w przedmiocie odrzucenia sprawozdania finansowego za zasadną, Państwowa Komisja Wyborcza niezwłocznie postanawia o przyjęciu sprawozdania finansowego" - napisał szef PKW. "Przy tym, słownikowa definicja terminu "niezwłocznie" oznacza "bez zwłoki", "bez zwlekania", "od razu", "natychmiast", "bezzwłocznie". Zatem sytuacja przewidziana treścią powyższego przepisu mieści się także w pojęciu sprawy niecierpiącej zwłoki" - dodał.
Wypomniał też Kaliszowi, że jako jedyny z członków PKW wypowiada się regularnie w mediach, często - jego zdaniem - wprowadzając w błąd opinię publiczną. Co więcej, ma nie brać udziału w obiegowym trybie podejmowania uchwał, lub przesyłać je z opóźnieniem.
Marciniak: 16 grudnia żadna uchwała nie została podjęta
"Wreszcie, wbrew temu, co twierdzi mec. Kalisz, w dniu 16 grudnia 2024 r. nie zapadła uchwała o odroczeniu rozpatrzenia sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z wyborów do Sejmu i Senatu przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r., albowiem zgodnie z art. 161 § 3 Kodeksu wyborczego, PKW podejmuje uchwały jedynie w zakresie swoich ustawowych uprawnień, a co więcej - Kodeks wyborczy, w przeciwieństwie do innych ustaw, nie przewiduje podstawy prawnej do odroczenia lub zawieszenia postępowania w sprawach wyborczych" - stwierdził Sylwester Marciniak, dodając, że na posiedzeniu tym nie została podjęta żadna uchwała.
Poinformował też, że w związku ze sprzeciwem członków PKW w sprawie podjęcia uchwały w trybie obiegowym, zwołał posiedzenie komisji na 30 grudnia, na godz. 12.