Trwa ładowanie...

Szef PKW o referendum ws. konstytucji: przeprowadzimy je

Wojciech Hermeliński poinformował, że szanuje decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o tym, aby referendum w sprawie konstytucji odbyło się 11 listopada. - Przeprowadzimy je, nie ma żadnych powodów do obaw - zapewnił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Jak dodał, jeśli chodzi o wybory samorządowe, "to od parlamentu zależy, czy termin 11 listopada będzie utrzymany".

Szef PKW o referendum ws. konstytucji: przeprowadzimy jeŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4eg4wn
d4eg4wn

"Nie ma powodów do obaw"

- My oczywiście ten termin akceptujemy, tym bardziej, że nie jest naszą rolą w jakikolwiek sposób odnosić się do tego terminu. Jesteśmy Państwową Komisją Wyborczą i tę decyzję szanujemy, i referendum zgodnie z decyzją prezydenta odbędzie się 11 listopada. Przeprowadzimy je, nie ma ku temu żadnych powodów do obaw - zapewnił Wojciech Hermeliński po spotkaniu z pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum Pawłem Muchą.

Prezydent Andrzej Duda, w orędziu wygłoszonym w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 roku. To również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

"Potwierdziłem, że prezydent chce organizacji referendum 11 listopada"

- Na spotkaniu z szefami PKW i KBW potwierdziłem, że zamiarem prezydenta Andrzeja Dudy jest zorganizowanie konsultacyjnego referendum ws. referendum 11 listopada 2018 roku - poinformował z kolei Paweł Mucha.

d4eg4wn

- W związku z tym oczywiście będą podejmowane przez KBW, PKW działania, które będą służyły temu, żeby ten proces przygotowywać, żebyśmy mogli w przyszłym roku jak najsprawniej przeprowadzić to głosowanie powszechne - dodał wiceszef kancelarii prezydenta. Podkreślił, że spotkanie z przedstawicielami PKW i KBW odbyło się w "dobrej, merytorycznej atmosferze".

- Oczywiście padło zapewnienie ze strony pana sędziego, pana przewodniczącego i pani minister, że zgodnie z tymi ustaleniami, które zostaną poczynione, czy podjęte przez odpowiednie uprawnione organy państwa, PKW zgodnie ze swoim umocowaniem oczywiście będzie przeprowadzać wszelkie czynności tak, żeby głosowania były przeprowadzone w sposób jak najbardziej sprawny, i oczywiście jest PKW do tego przygotowana - powiedział Mucha.

Pewne trudności

O spotkanie zwrócił się przewodniczący PKW. Sędzia Hermeliński wyjaśniał, że chce przedstawić wątpliwości związane z organizacją tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Jak mówił, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić je w ciągu jednego dnia. Będzie to jednak powodować pewne trudności. Dodał, że potrzebne będą m.in. osobne komisje wyborcze, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia prawie 500 tysięcy osób. Potrzebne będą też odrębne spisy wyborców i odrębne urny, co oznacza konieczność zakupu przez gminy urn o wartości 30 milionów zł.

Źródło: WP, PAP

d4eg4wn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eg4wn
Więcej tematów