Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Szef NATO popiera proponowane przez Niemcy rozmowy o kontroli zbrojeń

• Szef NATO poparł propozycję ministra spraw zagranicznych Niemiec
• Frank-Walter Steinmeier zaproponował rozmowy o kontroli zbrojeń między Wschodem a Zachodem
• Musimy uniknąć nowej zimnej wojny - stwierdził Jens Stoltenberg
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg (AFP, Fot: Philippe Huguen)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poparł w piątek pomysł przedstawiony dzień wcześniej przez szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera ws. nowych rozmów o kontroli zbrojeń między Wschodem i Zachodem. Musimy uniknąć nowej zimnej wojny - podkreślił.

- Musimy uniknąć nowego wyścigu zbrojeń, nowej zimnej wojny - zaznaczył szef Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas wizyty w Berlinie. Jednocześnie przyznał, że obecnie w zakresie kontroli zbrojeń jest "wiele problemów".

Stoltenberg odniósł się też do krytyki ze strony Stanów Zjednoczonych, które wskazywały, że nowe rozmowy obecnie mijałyby się z celem, ponieważ Rosja nie respektuje przyjętych porozumień. - Chodzi o uruchomienie pewnego procesu. Nie ma sprzeczności między dotrzymywaniem istniejących porozumień i jednoczesnymi próbami ich poprawienia - ocenił szef NATO.

Szef niemieckiej dyplomacji w czwartek, na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE w Berlinie, zaapelował o odbudowę zaufania między Wschodem a Zachodem, nadużytego przez rosyjską aneksję Krymu. Ostrzegając przed grożącym światu "nowym etapem wyścigu zbrojeń", Steinmeier mówił, że nastał "najwyższy czas, by zacząć znów rozmawiać o kontroli zbrojeń". Wcześniej w wywiadzie dla gazety "Handelsblatt" ostrzegał, że Europie grozi nowy, niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na kontynencie.

Niemiecka propozycja, przedstawiona po raz pierwszy w zeszłym tygodniu na łamach prasy, przewiduje m.in. ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz wprowadzenie transparentnych metod kontroli przestrzegania tych ustaleń

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów