Trwa ładowanie...
d3izbr5

Szef MSZ: szczyt NATO podniesie bezpieczeństwo Polski

• Witold Waszczykowski spotkał się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym
• Tematem spotkania w Waszyngtonie było bezpieczeństwo we wschodniej Europie
• "Problem wewnętrznych wyzwań Polski Kerry poruszył w sposób marginalny"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski i sekretarz stanu USA John Kerry.
Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski i sekretarz stanu USA John Kerry. (PAP/EPA, Fot: Shawn Thew)
d3izbr5

Po spotkaniu z sekretarzem stanu USA w Waszyngtonie szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że po lipcowym szczycie NATO w Warszawie bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO zostanie podniesione. Dodał, że mówiono głównie o problemach bezpieczeństwa we wschodniej Europie.

Relacjonując dziennikarzom trwającą około pół godziny rozmowę z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, Waszczykowski powiedział, że Kerry poruszył też - jak sam zapowiedział - temat "wewnętrznych wyzwań" Polski, ale jak zapewnił polski minister, tylko w sposób "marginalny".

Jak mówił szef MSZ, Kerry "przypomniał, że Polska jest obserwowana przez Komisję Wenecką i Komisję Europejską". - Wyraziliśmy wspólną opinię, że należy współpracować z tymi ciałami i rozstrzygnąć tę kwestię w duchu konsensusu. To była marginalna uwaga - powiedział Waszczykowski.

d3izbr5

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że rozmowa odbyła się "w bardzo miłej, przyjacielskiej atmosferze" w prywatnym gabinecie Kerry'ego przy kominku, a dotyczyła głównie problemów bezpieczeństwa we wschodniej części Europy.

- Nasze obawy o bezpieczeństwo Europy spotykają się z odpowiedzią USA i mam nadzieję, że szczyt natowski, który odbędzie się w Warszawie w lipcu, będzie dla państwa miłą niespodzianką, ponieważ bezpieczeństwo Polski i całej flanki zostanie podniesione - oświadczył Waszczykowski. Jak dodał, ma to się przejawiać poprzez zwiększenie obecności sprzętu i żołnierzy, a Polska jest gotowa "zbudować odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli żołnierzom natowskim w Polsce przebywać".

d3izbr5

Podziel się opinią

Share
d3izbr5
d3izbr5