Trwa ładowanie...
d2g8pso
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef MSZ: rozszerzamy pomoc rozwojową w Autonomii Palestyńskiej

Wspieranie i rozszerzanie pakietu pomocy rozwojowej dla Autonomii Palestyńskiej zapowiedział minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który w sobotę w Betlejem odwiedził m.in. sierociniec dla palestyńskich dzieci, wspierany w ramach polskiej pomocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna (WP)
d2g8pso

Schetyna po wizycie w sierocińcu, prowadzonym przez polskie siostry Elżbietanki, zapowiedział w rozmowie z polskimi dziennikarzami rozszerzanie pakietu pomocowego dla Autonomii Palestyńskiej. - Będziemy wspierać i rozszerzać go - zadeklarował. W ocenie Schetyny pomoc rozwojowa to nowoczesny wymiar solidarności.

Na projekty w ramach pomocy rozwojowej Polska przeznaczyła w zeszłym roku łącznie ponad 2 mln zł. Według przedstawicielki RP w Autonomii Palestyńskiej Aleksandry Bukowskiej McCabe projekty prowadzone są w trzech obszarach: edukacja, dostęp do wody oraz tworzenie miejsc pracy; ich realizacja odbywa się we współpracy z miejscowymi organizacjami pozarządowymi. - Ta pomoc bezpośrednio zmienia życie ludzi tutaj, na miejscu - podkreśliła.

Szef MSZ zwiedził również remontowaną m.in. z polskich środków Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Palestyński minister ds. chrześcijan Ziad Bandak powiedział dziennikarzom, że Polska jest jednym z dziewięciu fundatorów, którzy finansują renowację. Z polskich pieniędzy finansowany jest remont drzwi do bazyliki, przeznaczono na to ponad 50 tys. dolarów.

d2g8pso

Schetyna w czasie swojej wizyty odwiedził także obóz dla uchodźców AIDA pod Betlejem, w którym mieszka blisko 6 tys. Palestyńczyków.

Szef MSZ rozpoczął swoją wizytę w Autonomii Palestyńskiej od spotkania w Ramallah - formalnej palestyńskiej stolicy - z premierem Autonomii Palestyńskiej Ramim Hamdallahem, który zwrócił się o przekazanie partnerom w Izraelu, że strona palestyńska jest gotowa do negocjacji i dalszych działań, zmierzających do rozwiązania konfliktu.

Obaj politycy podsumowali stosunki polsko-palestyńskie w ramach dziesięcioletniej obecności Polski w Autonomii Palestyńskiej. W Ramallah działa Przedstawicielstwo RP przy Palestyńskiej Władzy Narodowej.

Podczas rozmowy odnotowano także rosnącą liczbę turystów z Polski odwiedzających terytoria palestyńskie. Szef MSZ rozmawiał też z palestyńską minister turystyki Rulą Ma'ayah, by - jak potem mówił dziennikarzom - polscy pielgrzymi czuli się jeszcze bardziej komfortowo. Według niego do Autonomii Palestyńskiej rocznie przyjeżdża tam ponad 120 tys. turystów.

d2g8pso

Schetyna zapowiedział też, że będzie rozmawiać z szefami dyplomacji Francji i Niemiec o wspólnej inicjatywie Trójkąta Weimarskiego ws. relacji palestyńsko-izraelskich. Według niego mogłoby to pomóc w powrocie do negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami.

- Chcemy się w to angażować. Mamy swoje dobre doświadczenia z historii francusko-niemieckiej czy polsko-niemieckiej - zaznaczył Schetyna. - Zależy nam na tym i uważamy, że jest możliwe, byśmy mogli się podzielić tymi dobrymi doświadczeniami tutaj, w Palestynie i Izraelu - dodał zapowiadając, że będzie o tym rozmawiał także z politykami izraelskimi. Schetyna ma się spotkać m.in. z premierem i szefem dyplomacji Bejaminem Netanjahu.

- To jest pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych od sześciu lat - ważna, bo po wyborach - w Izraelu. Ale celowo rozpoczynamy ją w Palestynie - dodał Schetyna.

Z Betlejem Magdalena Cedro

d2g8pso

Podziel się opinią

Share

d2g8pso

d2g8pso
Więcej tematów