Trwa ładowanie...
d17wt2t

Szef MSZ Niemiec będzie rozmawiał w Moskwie o polskim wecie

Spór między Warszawą a Moskwą o rosyjskie
embargo na import polskiego mięsa będzie jednym z tematów rozmów niemieckiego ministra spraw zagranicznych
Franka-Waltera Steinmeiera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem
i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

d17wt2t
d17wt2t

Europa zainteresowana jest rozpoczęciem negocjacji na temat nowej umowy partnerskiej między UE i Rosją. To jest sprawa całej Europy, a nie tylko pojedynczych krajów. Dlatego będę starał się pomoc w usunięciu przeszkód, blokujących podjęcie rozmów - powiedział Steinmeier przed spotkaniem z Ławrowem w Moskwie.

"Odblokowanie" dostaw polskiego mięsa do Rosji jest warunkiem uzyskania mandatu na rozpoczęcie rokowań, wstrzymanych wskutek polskiego weta - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Steinmeier przybył do stolicy Rosji z krótką wizytą, by przedstawić rosyjskiemu kierownictwu cele przyszłorocznego niemieckiego przewodnictwa w Unii Europejskiej oraz G-8.

Silniejsze związanie Rosji z Europą jest jednym z priorytetów niemieckiej polityki zagranicznej.

d17wt2t

Steinmeier wyjaśnił, że celem Niemiec jest wprowadzenie do umowy UE-Rosja regulacji, które zwiększą bezpieczeństwo dostaw nośników energii z Rosji do Europy. Proponuję, by do umowy o partnerstwie i współpracy między Rosją i UE włączyć rozdział, w którym uregulujemy stosunki energetyczne, w tym bezpieczne dostawy energii, a także mechanizmu rozwiązywania sporów - wyjaśnił.

Zdaniem szefa niemieckiego MSZ, współpraca Unii z Rosją jest "możliwa i potrzebna". Wskazał na międzynarodowe kryzysy, których rozwiązanie nie jest możliwe bez pomocy Rosji - Bliski Wschód, Kosowo i spór z Iranem o program atomowy. W wielu międzynarodowych sprawach nie poradzimy sobie bez Rosji - zaznaczył Steinmeier.

Jacek Lepiarz

d17wt2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17wt2t
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj