Szef Gabinetu Prezydenta zabiera głos w sprawie ustawy Hoca. Będzie veto?
Projekt o weryfikacji covidowej dotyka wrażliwych kwestii danych, trzeba wyważyć racje tych, którzy mówią, że jest potrzebny do walki z epidemią i tych, którzy bronią praw do ochrony danych - powiedział PAP Paweł Szrot.
Szef prezydenckiego gabinetu odniósł się do doniesień na temat możliwego zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudy projektu ustawy przygotowanej przez grupę posłów PiS z Czesławem Hocem na czele.
Co zrobi Andrzej Duda?
"Ustawa pana posła Hoca jest na bardzo wstępnym etapie prac sejmowych i trudno powiedzieć, jaki będzie ostatecznie jej wynik i czy zostanie ona w ogóle uchwalona, bo tu są przeróżne trudności polityczne" - odpowiedział Paweł Szrot. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli ustawa trafi na biurko prezydenta, Andrzej Duda "na pewno ją przeanalizuje".
"Ta ustawa dotyka trochę innej materii, natomiast również dotyka bardzo wrażliwych kwestii, wrażliwych danych, dóbr osobistych obywateli" - dodał prezydencki minister, podkreślając jednocześnie, że prezydent opowiada się za dobrowolnością szczepień przeciwko COVID-19.
Dopytywany przez PAP minister nie zdradził, czy prezydent uważa, że pracodawcy powinni mieć informacje m.in. o szczepieniach pracowników przeciwko koronawirusowi.
Zobacz też: Kolejne weto Andrzeja Dudy? Wicerzecznik PiS o doniesieniach mediów
Ustawa w przygotowaniu
Złożony przez posłów PiS projekt ustawy o weryfikacji covidowej zakłada, że przepisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli" nad ryzykiem wystąpienia infekcji koronawirusa, powodującego chorobę COVID-19, w zakładzie pracy. W projekcie znalazły się zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji koronawirusa.
Zdaniem minister zdrowia Adam Niedzielski projekt ustawy Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa.