Szef Centrum Informacyjnego Sejmu potwierdza: PiS będzie musiał jeszcze raz zgłosić kandydatów do TK
Informacja o trzech kandydaturach na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, zgłoszonych przez klub w PiS, wywołała w poniedziałek burzę. Wielu komentatorów zwracało jednak uwagę, że ugrupowanie to będzie musiało ponownie złożyć wnioski po 12 listopada. Teraz informację tę potwierdził szef CIS Andrzej Grzegrzółka.
06.11.2019 19:31
Informację o tym, że PiS zgłosił trzech kandydatów na sędziów TK, podał w poniedziałek przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki.
- W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - przekazał Terlecki. - To są osoby bardzo kompetentne, doświadczone i zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Z pewnym zdziwieniem patrzymy na to, że opozycja nikogo nie zgłosiła na sędziów TK - widocznie nie mają takich osób - dodał.
Zobacz także: Trybunał Konstytucyjny. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Elżbieta Chojna-Duch kandydatami PiS na sędziów
3 grudnia upływa kadencja 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. To oznacza, że powinny wpłynąć do 3 listopada. PiS złożył je w czwartek - 31 października. Problem w tym, że Sejm, który wybiera sędziów TK bezwzględną większością głosów, już się nie zbierze. Jego kadencja kończy się 11 bowiem listopada.
- Procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu, wynika to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych - potwierdził w środę dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, cytowany przez polsatnews.pl.
Grzegrzółka dodał, że "w omawianej sprawie w sposób obiektywny i przez nikogo niezawiniony nałożyły się terminy wynikające z Konstytucji (upływ kadencji sędziów TK) z regulaminowymi (daty naboru kandydatur na nowych sędziów TK)".
Zdaniem Grzegrzółki ogłoszenie naboru 15 października br. wypełniało termin wynikający z Regulaminu Sejmu. Choć od początku wiadomo było, że nie będzie możliwości zakończenia całej procedury w mijającej kadencji Sejmu.
- Marszałek Sejmu i kierownictwo Kancelarii Sejmu są świadome, że procedura będzie musiała zostać powtórzona po rozpoczęciu nowej, IX kadencji Sejmu. Wynika to zarówno z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych, jak i orzecznictwa TK, który wskazał, że sędziów TK wybierać powinien Sejm tej kadencji, w trakcie której zostało opróżnione stanowisko sędziego TK - poinformował dyrektor CIS.
Źródło: polsatnews