Trwa ładowanie...

Szczytno. Starosta Jarosław Matłach zaszczepiony poza kolejką. "Byłem akurat w szpitalu"

Starosta Jarosław Matłach, jako jeden z pierwszych w powiecie, został zaszczepiony przeciw COVID-19 w szczycieńskim szpitalu. Zapewnia, że prawa nie naruszył, podobnie jak dyrektor Beata Kostrzewa, która namówiła go na przyjęcie szczepionki. Sprawę bada NFZ.

Share
Szczytno. Starosta Jarosław Matłach zaszczepiony poza kolejką. "Byłem akurat w szpitalu"
Szczytno. Starosta Jarosław Matłach zaszczepiony poza kolejką. "Byłem akurat w szpitalu"Źródło: powiatszczycienski.pl
dw8kcwt

Warmińsko-mazurski NFZ w trybie pilnym sprawdzi prawidłowość realizacji szczepień w szpitalu w Szczytnie. Powód? Fakt, że 31 grudnia zaszczepił się w tej placówce przeciw COVID-19 starosta szczycieński Jarosław Matłach.

- Byłem akurat w szpitalu, bo jestem tam codziennie - relacjonował w rozmowie z PAP Matłach i dodał, że tego dnia przyjechał podpisywać do szpitala faktury. Przy szpitalu powiatowym w Szczytnie działa szpital tymczasowy, który starostwo organizowało i prowadzi. Mieści się w nowym budynku, przed miesiącem oddanym do użytku.

Starosta tłumaczył, że formalności związane z oddaniem szpitala i jego funkcjonowaniem załatwia każdego dnia i "by nie fatygować dyrektor szpitala, która ma mnóstwo na głowie" osobiście przyjeżdża do placówki.

dw8kcwt

Szczepionka poza kolejką. "Nikogo nie było w szpitalu"

- Był sylwester, godzina 13.30. W szpitalu nie było prawie nikogo. Pani dyrektor powiedziała, że mają jeszcze szczepionkę, której nie ma komu już podać, bo personel jest w domach na wolnym. Dlatego zaproponowała mi dawkę, a ja ją przyjąłem. Dziś już bym się nie zaszczepił - przyznał Matłach.

Dyrektor szpitala Beata Kostrzewa poinformowała, że otrzymała w pierwszej turze dla swojego szpitala 90 szczepionek i wszystkie zostały wykorzystane.

- Za priorytet uznawałam to, żeby nie zmarnować ani jednej dawki. Dlatego zaszczepiliśmy wszystkich chętnych ze szpitala oraz ludzi stale z nami współpracujących, np. pana, który zajmuje się techniczną stroną dostarczania w szpitalu gazów medycznych, czy pana elektryka - tłumaczyła Kostrzewa. Dodała, że zaproponowała Matłachowi szczepienie, ponieważ ten każdego dnia jest w szpitalu i uznała go za osobę stale współpracującą z placówką.

- Był taki tydzień w grudniu, w którym staroście zgłaszałam wszystko, łącznie z zepsuciem się myjki, bo jego współpracownicy byli chorzy i tylko starosta pracował. Czasami, by się wzajemnie nie narażać, rozmawialiśmy na podwórku. On naprawdę co dnia jest w szpitalu - stwierdziła Kostrzewa.

dw8kcwt

Szczepionka poza kolejką. "Więcej już nie podamy nikomu spoza listy, niech się zmarnuje"

Dyrektor szpitala powiedziała, że zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 w jej placówce nie jest duże, wiele osób nie chce się szczepić, argumentując, że są ozdrowieńcami i mają przeciwciała. W DPS-ie w Szczytnie na 130 osób uprawnionych do szczepień chęć przyjęcia szczepionki wyraziło 19 osób.

- Był sylwester, w szpitalu było mniej pacjentów, sporo personelu miało wolne, nie chcieli przyjść, by się szczepić. Byłam zdesperowana, by nie zmarnować żadnej dawki, tak, że miałam ochotę stanąć na skrzyżowaniu i wołać, że kto chce, niech przychodzi, to go zaszczepimy. Po burzy, jaka jest teraz wokół szczepień ludzi spoza grupy zero, nigdy więcej już nie podamy szczepionki nikomu spoza listy. Trudno, niech się zmarnuje -powiedziała Kostrzewa, dodając, że jest bardzo zniesmaczona i rozżalona powstałą sytuacją.

O tym, że Matłach przyjął szczepienie poinformowano anonimowo lokalne media w Szczytnie.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego NFZ Magdalena Mil poinformowała, że nie ma informacji o tym, by w woj. warmińsko-mazurskim, poza Matłachem, kto inny spoza grupy zero przyjął szczepionkę przeciw COVID-19.

dw8kcwt

Jarosław Matłach jest członkiem PSL. To z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. Jaka jest reakcja macierzystej partii na ten fakt? Dyrektor biura PSL Warmia Mazury Wojciech Ziober poinformował, że partia w obecnej chwili nie zajmuje się kwestią przyjęcia przez Matłacha szczepienia poza kolejnością.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dw8kcwt

Podziel się opinią

Share
dw8kcwt
dw8kcwt
Więcej tematów