Trwa ładowanie...

Szczyt UE. Przywódcy podjęli decyzję ws. środków unijnych [Na żywo]

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE. Jednym z tematów rozmów był budżet wspólnoty na lata 2021-2027. W czwartek wieczorem poinformowano, że przywódcy doszli do porozumienia. - Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki - poinformował na Twitterze szef RE Charles Michel.

Share
Szczyt UE. Debata nad budżetem i sprzeciw Polski oraz WęgierSzczyt UE. Debata nad budżetem i sprzeciw Polski oraz WęgierŹródło: EPA, JOHN THYS, fot: PAP
duorpje
Trwa łączenie
21:51, 10.12.2020

Jak poinformował na Twitterze,  Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej, na szczycie UE wznowiono dyskusję nt. klimatu.

Komentuj
21:43, 10.12.2020

- Dla Polski to dobry dzień, dla PiS nie - skomentował porozumienie ws. budżetu UE europoseł Andrzej Halicki, goszcząc w Radiu Zet. - Partnerzy nie zapomną, że uczestnicząc w nieswojej grze, premier Morawiecki dość bezwiednie sięgnął po szantaż. Bo to była gra raczej węgierska niż polska - dodał.

Komentuj
21:35, 10.12.2020
Komentuj
21:33, 10.12.2020

- Weto czasami musi zostać wykorzysttane, ale dziś udało sie tego uniknąć. To środek bezpieczeństwa - ocenił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, dodając, że "strategia była taka, by trzymać się tego, co zostało opracowane w ostatnichy tygodniach".

1
21:30, 10.12.2020

- Teraz widać, że Unia Europejska, mając poparcie społeczeństw, może iść dalej - ocenił w czwartek podczas konfererencji prasowej premier Węgier Viktor Orban. - To, co udało się osiągnąć, to nie jest prezent, to jest coś, o co trzeba było walczyć - dodał Orban.

2
21:26, 10.12.2020

- Ustaliliśmy jasny podział budżetu i praworządności, wyznaczyliśmy linie demokracyjną - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. -  Konkluzje wymagają jednomyślności i tak długo jak nie zgodzimy się na ich zmianę,  tak długo rozporządzenie nie może być zmienione - dodał premier.

Komentuj
21:19, 10.12.2020

Rozpoczęła się wspólna konferencja prasowa premierów Polski i Węgier. -  Negocje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet; to  środki, które mogą dobrze przysłużyć się do rozwoju, do wyjścia z  kryzysu - powiedział w czwartek późnym wieczorem premier Mateusz Morawiecki. - KE zobowiązuje się do tego że rozporządzenie będzie stosowane tylko wtedy, kiedy będzie zgodne z konkluzjami - ocenił premier, dodając, że "te konkluzje są trwałym aktem prawa europejskiego, są bliskie traktatom, są ponad rozporządzeniami".

Komentuj
21:11, 10.12.2020

"Morawiecki z Kaczyńskim sprzedali suwerenność za pieniądze, które dostaniemy z Brukseli tylko dlatego, że zapłacimy eurokratom nowe, unijne, podatki i oddamy nasz system prawny pod ich nadzór.   Od 20 lat pod rękę z PO i lewicą wyprzedają polską suwerenność. Kłamcy i zdrajcy" - napisał na Twitterze poseł Konfederacji Robert Winnicki. 

Komentuj
21:05, 10.12.2020

Późnym popołudniem w czwartek Rada  Europejska przyjęła Wspólne Ramy Finansowe oraz Fundusz Odbudowy. Tym  samym premier Mateusz Morawiecki odrzucił jeszcze niedawno rozważane  weto. - Polska jest teraz postrzegana w Unii jako egoistyczny awanturnik  lekceważący tragiczną sytuacje w czasie pandemii - skomentował w rozmowie  z Wirtualną Polską były premier Włodzimierz Cimoszewicz.

Komentuj
21:01, 10.12.2020

-  Premier  Mateusz Morawiecki musiał ustąpić pod naciskiem opinii publicznej i  opozycji, w tym PSL, radykałowie przegrali, co jest bardzo dobrą  informacją - tak w rozmowie z Polską Agencją Prasową, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy,

Komentuj
20:59, 10.12.2020

Szczyt UE. "Szef Rady Europejskiej Charles Michel zarządził na szczycie UE w Brukseli 30  minut przerwy. Następnie dyskusja zostanie wznowiona na kolacji" - poinformował na Twitterze Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej.

W czwartek przywódcy mają rozmawiać jeszcze m.in. o celach klimatycznych oraz o Turcji.

Komentuj
20:57, 10.12.2020

"Wczoraj w Sejmie wielkie słowa i buńczuczna retoryka; dziś w Brukseli  kapitulacja. Jakiekolwiek oświadczenie Rady nie ma charakteru wiążącego  prawnie. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał już w sprawach o  niezgodność prawa UE z konkluzjami szczytów. Liczy się tylko tekst  rozporządzenia. Reszta to teatr" - napisał lider Konfederacji Krzysztof Bosak.  

Jego zdaniem, "w Brukseli nie zawarto kompromisu, ponieważ unijna  oligarchia występowała z pozycji siły i od początku szacowała, że Orban i  Morawiecki potrzebują pieniędzy, wrażenia sukcesu i nietykalności".  "Dostali pierwsze dwa i nietykalność być może na 2 lata. Oddali kolejną  część suwerenności" - podkreślił Bosak.

Komentuj
20:54, 10.12.2020

-  To nie jest żadna interpretacja. To gwarancje stosowania  rozporządzenia, które dają Polsce bezpieczeństwo budżetowe - dokładnie  to czego chcieliśmy" - powiedział w rozmowie z PAP o osiągniętym porozumieniu minister  ds. UE Konrad Szymański, dodając, że" w konkluzjach jest np. zapis, że samo ustalenie, że doszło do  naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia  mechanizmu". 

"Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego  instrumentu. Taka propozycja konkluzji potwierdza polskie i węgierskie  rozumienie zakresu rozporządzenia. KE swoje zobowiązania potwierdzi  szybko. Bo inaczej nie ruszymy z ratyfikacją" - ocenił.


Komentuj
20:50, 10.12.2020

Porozumienie ws. budżetu UE. - Przyznaję też, że jest nieco zaskakująca. Dlatego, że kiedy dzisiaj docierały do nas sygnały o zmianie porządku obrad, przesuwaniu punktu dotyczącego budżetu, należało rozumieć, że zakulisowo trwają negocjacje, ponieważ nie wszyscy byli zadowoleni z tej propozycji deklaracji interpretacyjnej, która została przygotowana przez prezydencję niemiecką. Ja, mówiąc szczerze, spodziewałem się, że wyniki mogą być dopiero jutro. Są dzisiaj - powiedział  w "Faktach po Faktach" emitowanych na antenie TVN24 były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz komentując . 

Cimoszewicz stwierdził jednocześnie, że teraz pojawi się pytanie "jak będą sformułowane konkluzje". - To jest mniej istotne niż te podstawowe decyzje, ale nadal ważne - ocenił.

Komentuj
20:48, 10.12.2020

Porozumienie ws. budżetu UE. -  W  konkluzjach szczytu dot. budżetu UE zawarto zapis, że samo ustalenie,  iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do  uruchomienia mechanizmu (przyp. red. blokowania środków finansowych dla państw  członkowskich )  - wynika z dokumentu konkluzji szczytu, który uzyskał PAP w przedstawicielstwie RP przy UE.  

Konkluzje szczytu UE zawierają m.in. zapis, który mówi, że celem  rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości jest ochrona budżetu UE, w  tym Next Generation EU, należytego zarządzania finansami oraz ochroną  interesów finansowych Unii.

Komentuj
20:37, 10.12.2020

-  Gratuluję Unii Europejskiej porozumienia, więc wszystkim liderom.  Byłem przekonany, że do tego dojdzie, bo to jest ostatnia prezydencja  Angeli Merkel i ona chciała zostawić Europę w porządku, jakimś ładzie,  bo jest kobietą bardzo taką zdyscyplinowaną. Myślę, że jej też się  należą duże gratulacje - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski, goszcząc  w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News. 

Komentuj
20:33, 10.12.2020

-  To  bardzo dobry dzień dla Polski i Europy; uniknęliśmy impasu i  prowizorium budżetowego, uniknęliśmy sytuacji, w której setki miliardów  euro byłyby wstrzymane na bliżej nieokreśloną przyszłość - ocenił w TVN24  wicepremier Jarosław Gowin.

Komentuj
20:30, 10.12.2020

Jest porozumienie ws. budżetu UE. Kamil Bortniczuk poseł Porozumienia napisał na Twitterze, że "nie każdy musi znać kuchnię politycznych negocjacji. "Dla tych co ją znają oczywiste jest, że "weto albo smierć" wzmocniło pozycję negocjacyjną PMM. Straszenie polexitem i wiernopoddańcze deklaracje opozycji - wzmacniały pozycje negocjacyjną Angeli Merkel.  Kto z kim gra?" - ocenił poseł.

Komentuj
20:16, 10.12.2020

Szczyt UE. Jest porozumienie ws. budżetu UE. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał we wpisie na Facebooku, że "stawką było 770 mld zł, dzięki którym będziemy mogli lepiej i szybciej rozwijać się i zmniejszać dystans do najbogatszych państw Europy". "Ale była też druga, kluczowa stawka – uczciwe wykonanie prawa w duchu suwerenności państw członkowskich Unii. 

Prawo do tego, żebyśmy sami mogli decydować o tym jak ma wyglądać nasza ojczyzna. I dzisiaj oba nasze cele zrealizowaliśmy!" - dodał premier. 


Morawiecki podkreślił jednocześnie, że "kiedy parę tygodnie temu Polska powiedziała "Veto!", celem nie było zablokowanie budżetu dla zablokowania budżetu. Veto dla veta - tylko zablokowanie złego, niesprawiedliwego mechanizmu,  który  mógł doprowadzić do odebrania Polsce funduszy". 


"Porozumienie, które wynegocjowaliśmy, to podwójne zwycięstwo. Po pierwsze, budżet UE może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł. Po drugie - te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Dzisiejsze konkluzje, blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce" - napisał premier, podkreślając, że w uzgodnionych konkluzjach "nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu wynegocjowanego kilka dni temu wspólnie z Węgrami i prezydencją niemiecką". 

facebook
Komentuj
20:10, 10.12.2020

Szczyt UE. - Polska  i Węgry odniosły sukces w konflikcie z Unią Europejską o praworządność  mimo zdrady ze strony słowackiego rządu - powiedział w czwartek na  konferencji prasowej były premier Słowacji Robert Fico.

Komentuj
20:04, 10.12.2020

Szczyt UE. Jest porozumienie ws. budżetu UE. Głos w tej sprawie zabrał w mediach społecznościowych Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych .

"..."  - skomentował wymownie poseł. Przypomnijmy, że polityk przekonywał, iż "polską suwerennością się nie handluje", a "weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem". "Weto albo śmierć!" - mówił na jednej z konferencji prasowych.  


Komentuj
19:58, 10.12.2020

Budżet UE.  W czwartek wieczorem na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE. - Są to informacje  podawane przez szefa Rady Europejskiej, więc wydają się wiarygodne. Jest  to niewątpliwie sukces premiera i zapewnienie Polsce wielkich pieniędzy  - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z Wirtualną Polską.

Komentuj
19:52, 10.12.2020

Szczyt UE. Jest porozumienie ws. budzetu UE I funduszu odbudowy. "Europa idzie do przodu! Porozumienie Rady Europejskiej w sprawie następnego budżetu UE i funduszu odbudowy. 1,8 biliona euro na wsparcie naszego ożywienia i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej UE" - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

Komentuj
19:44, 10.12.2020

Szczyt UE. - Przywódcy  na szczycie UE w Brukseli zdecydowali o przedłużeniu sankcji wobec  Rosji - poinformował na Twitterze Barend Leyts, rzecznik szefa Rady  Europejskiej Charlesa Michela. Dotyczą one m.in. sektora finansowego,  energetycznego i obronnego.

Komentuj
19:39, 10.12.2020

Rzecznik szefa Rady Europejskiej: przywódcy na szczycie UE w Brukseli zdecydowali o przedłużeniu sankcji wobec Rosji

Komentuj
19:33, 10.12.2020

Porozumienie ws. budżetu UE. Głos w tej sprawie zabrał na Twitterze   wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. " Tak jak pisałem: możliwe jest i suwerenność Polski, i wspólna Europa; i  gwarancje naszych niezawisłych praw, i setki miliardów należnych nam  funduszy europejskich" - napisał Gowin. 

2
19:21, 10.12.2020

Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE I funduszu odbudowy. Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej opublikował na Twitterze zdjęcia. 

Komentuj

Nie widzisz relacji na żywo? Kliknij TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duorpje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duorpje
Więcej tematów