Szczyt Rady Europy na Zamku Królewskim
Decyzję o przeprowadzeniu w Warszawie III Szczytu Szefów Państw i Rządów Rady Europy w Warszawie podjął 8 lipca 2004 roku Komitet Ministrów RE. Przedstawiciele 46 państw należących do Rady Europy będą obradować na Zamku Królewskim w poniedziałek i wtorek.
13.05.2005 | aktual.: 13.05.2005 12:58
Szczyt odbędzie się w Warszawie, w sercu Europy, mieście, które było całkowicie zniszczone, w gruncie rzeczy unicestwione, podczas II wojny światowej - mówił pod koniec kwietnia w Strasburgu minister spraw zagranicznych RP Adam Rotfeld. Podkreślił, że Warszawa symbolizuje proces ponownego zjednoczenia Europy, który w ciągu ostatnich 15 lat położył kres narzuconemu, sztucznemu podziałowi naszego kontynentu w wyniku konferencji w Jałcie.
Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego RE Tadeusz Iwiński (SLD) przypomina, że pomysł zwołania kolejnego, trzeciego w historii RE, spotkania na szczycie zrodził się w 2002 roku. Według niego, było oczywiste, że spotkanie takie powinno się odbyć w jednym z krajów, w którym zaszły wielkie przemiany ustrojowe.
Chęć zorganizowania szczytu wyraziła Polska. Przez długi czas konkurowała z nami w tej kwestii Rumunia - mówił Iwiński. Państwa zachodnie nie zgłaszały obiekcji, by szczyt odbył się w tej części Europy. Uznano, że kontynent europejski staje się nową jednością. To ponad 800 mln obywateli, to coś więcej niż Unia Europejska - dodał.
Pełnomocnik ministra spraw zagranicznych amb. Jerzy Pomianowski powiedział, że koszty bezpośrednie związane z przygotowaniem Zamku do obrad Rady Europy, koszty infrastruktury teleinformatycznej, transmisji w Internecie, telewizji, tłumaczeń, hoteli, transportu wynoszą około 10 mln złotych.
Do tego dochodzą koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczestników spotkania pokrywane z budżetu MSWiA, MON i Policji. Za wszystko płaci strona polska. Tradycją tego typu zaproszeń jest to, że gospodarz ma splendor, ale oczywiście splendor kosztuje - powiedział Pomianowski.
Polska nie ma wielkiego doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez. Pod koniec kwietnia 2004 roku była gospodarzem Europejskiego Szczytu Gospodarczego, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób. Za organizację tego szczytu zapłacił World Economic Forum. Na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas szczytu polski rząd przeznaczył ponad 5,5 mln zł. Do tego doszły koszty, które poniosła Warszawa w związku ze szczytem, szacowane na 18 mln zł.
W 1997 roku w Łańcucie odbyło się spotkanie 9 prezydentów państw Europy Środkowej. W 2000 roku w Gnieźnie spotkali się szefowie rządów pięciu państw Europy Środkowej z okazji milenium Synodu Gnieźnieńskiego. W Krynicy organizowane są także co roku Fora Ekonomiczne.