Szczyt Noblistów w Warszawie - chętni mogą się rejestrować

Zainteresowani prawami człowieka, międzynarodowym bezpieczeństwem czy problemami demokracji będą mogli podyskutować na te tematy z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla podczas Szczytu Noblistów w Warszawie. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej imprezy.

Szczyt Noblistów w Warszawie - chętni mogą się rejestrować
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.10.2013 | aktual.: 21.10.2013 10:45

Pokój i bezpieczeństwo, wartości społeczne w dobie kryzysu, prawa człowieka - to wiodące tematy tegorocznego XIII Szczytu Noblistów, który przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Wałęsa zapowiedział, że podczas szczytu będzie mówił o tym, że współczesny świat jest źle zorganizowany.

Tegoroczne hasło Szczytu brzmi: "Solidarność dla pokoju - czas działać". Swoją obecność na kongresie potwierdzili już m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

Sesje z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są otwarte dla wszystkich chętnych. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zalogować się na stronie internetowej www.szczytnoblistow.pl. Rejestracja oraz udział w szczycie są bezpłatne. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Po zalogowaniu się na stronie szczytu każda osoba otrzyma pocztą elektroniczną wiadomość ze szczegółowymi informacjami nt. udziału w wydarzeniu. Do uczestnictwa w debacie uprawnia imienny identyfikator, który należy odebrać w punkcie informacyjnym w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej). Jak poinformował Wójcik, identyfikatory będzie można odbierać już w weekend.

Jak podał, imprezy towarzyszące szczytowi to m.in.: konferencja organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskich pt. "Niestosowanie przemocy, budowa pokoju i pojednanie", wioska organizacji pozarządowych, wystawa nt. historii Pokojowej Nagrody Nobla pt. "Gest solidarności".

Dodał, że zaplanowano też finał międzynarodowego konkursu filmowego Solidarity Shorts, skierowanego do młodych ludzi z całego świata. Celem konkursu jest zachęcenie do wrażliwej refleksji nad stosunkami pomiędzy ludźmi i kulturami wyrażonej w formie filmu krótkometrażowego, który pokaże ideę solidarności w XXI wieku.

Ponadto w ramach szczytu do Warszawy na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjedzie czworo noblistów w innych dziedzinach: Brian Kobilka (Nobel z chemii, 2012), Dale Mortensen (nagroda z ekonomii, 2010), Carol W. Greider (fizjologia/medycyna, 2009) i Theodor W. Haensch (Nobel z fizyki, 2005). Przewidziano m.in. dyskusję laureatów z polskimi młodymi naukowcami nt. ich drogi do sukcesu, znaczenia odkryć naukowych we współczesnym świecie, a także wyzwań, jakie stoją dziś przed społecznością uczonych.

Szczyt Noblistów potrwa trzy dni. Rozpocznie się w poniedziałek, 21 października o godz. 9.30 w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Po ceremonii otwarcia zaplanowano dwie sesje: "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" oraz "System wartości społecznych w dobie kryzysu".

Kolejnego dnia szczytu kilkunastu noblistów dyskutować będzie w ramach kolejnych sesji: "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" oraz "Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś".

Ostatni dzień obrad to środa, 23 października. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej zaplanowano obrady na temat: "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny", a następnie sesję "Solidarność młodych - działaj na rzecz pokoju". Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013".

Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla zainicjował w 2000 r. Michaił Gorbaczow. Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, a od 2008 r. kongresy miały miejsce w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

Partnerem medialnym XIII Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie jest Polska Agencja Prasowa. Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia - na stronie www.szczytnoblistow.pl.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)