ŚwiatSzczygło prowadzi rozmowy na temat współpracy polsko-libańskiej

Szczygło prowadzi rozmowy na temat współpracy polsko-libańskiej


Perspektywy polsko-libańskiej współpracy
gospodarczej m.in. w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego były
jednym z tematów rozmów ministra obrony narodowej
Aleksandra Szczygło z przedstawicielami libańskich władz w Bejrucie.

Szczygło prowadzi rozmowy na temat współpracy polsko-libańskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

Minister spotkał się m.in. z głównodowodzącym siłami zbrojnymi Libanu gen. Michelem Sleimanem i ministrem obrony tego kraju Eliasem El Murr, a także premierem Fouad'em Seniora i przewodniczącym parlamentu Nabihem Berri.

Szczygło rozmawiał o współpracy gospodarczej w Libanie

Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i to w różnych obszarach. Była także mowa o broni- powiedział dziennikarzom Aleksander Szczygło.

Gdyby polski przemysł zbrojeniowy miał lepszych pośredników to w wielu miejscach na świecie mógłby robić świetne interesy - powiedział minister Szczygło. Pracujemy nad tym żeby ich miał. Brakuje menedżerskiego podejścia do robienia interesów, jest tak np. w Iraku - dodał.

W ramach polskiego kontyngentu wojskowego w Libanie służy obecnie ok. 500 żołnierzy. Spotkanie z nimi było, jak mówi szef MON, głównym celem jego wizyty w tym kraju.

"Sytuacja żołnierzy w Libanie jest inna niż w Iraku"

Sytuacja żołnierzy w Libanie jest inna niż w Iraku czy w Afganistanie, ale niebezpieczeństwa też są i one mają charakter równie realny- podkreślił minister.

W tym kontekście przypomniał o niedzielnych zajściach. Z południa kraju, gdzie stacjonują m.in. polscy żołnierze, wystrzelono w stronę Izraela kilka pocisków rakietowych, które spadły ok. 10 km od granicy na miasto Kiriat Szmona. Był to pierwszy ostrzał rakietowy Izraela z terytorium libańskiego od lata ubiegłego roku, kiedy przez miesiąc toczyła się wojna między Izraelem a libańskim Hezbollahem.

Minister pytany o ewentualne zwiększenie liczebności polskiego kontyngentu w Libanie poinformował, że "na razie nie ma takiej potrzeby". Liczba ok. 13 tys. żołnierzy, którzy są w siłach UNIFIL-u jest wystarczająca- uważa szef MON.

Do zadań polskich żołnierzy służących w Libanie należy m.in.: transport materiałów w rejon działań, ich magazynowanie i ochrona, przewóz personelu UNIFIL, remont pojazdów, obserwacja na stałych posterunkach i patrolowanie stref. W ramach PKW UNIFIL znajduje się batalion logistyczny stacjonujący w Kwaterze Głównej w Nakurze oraz kompanie - manewrowa w miejscowości Mardżajun i remontowa w Tybnin.

Źródło artykułu:PAP
polskalibanmon

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)