Trwa ładowanie...
d3tc8du

Szczur najlepszym przyjacielem człowieka?

(AFP)
Najlepszym przyjacielem człowieka już wkrótce może zostać szczur - twierdzą naukowcy. Według nich, dzięki specjalnym implantom w mózgu gryzonia może on być zdalnie sterowany i wykorzystywany do akcji ratunkowych.

d3tc8du
d3tc8du

Do takich wniosków skłania naukowców udany eksperyment na pięciu szczurach polegający na kierowaniu nimi za pomocą urządzenia zdalnego sterowania przez trójwymiarowy labirynt pełen schodków, drabin, pętli i ostrych ramp.

Szczur wejdzie tam, gdzie pies nie da rady np. w wąskie szczeliny ruin i gruzy zawalonych domów w celu ustalenia czy są pod nimi ludzie.

Z tego powodu może być wykorzystany w akcjach ratunkowych polegających na wydobywaniu ludzi z domów, które zawaliły się w wyniku trzęsienia ziemi, do przeczesywania terenu w poszukiwaniu min lub nawet akcji szpiegowskich.

Według doktora Sanjiva Talwara ze stanowego uniwersytetu w Nowym Jorku, który zamieścił artykuł w tygodniku The Nature, zdalne sterowanie szczurem stało się możliwe dzięki wszczepieniu elektrody w rejonie mózgu gryzonia.

d3tc8du

Elektrody działają na tę część mózgu, która wyczulona jest na nagrodę. Elektrody są stymulowane za każdym razem, gdy szczur obrał właściwą drogę.

Polecenia i nagrody przekazywane są szczurom za pomocą sygnału radiowego wysyłanego z laptopa i odbieranego przez mini-odbiornik przymocowany na grzebiecie zwierzęcia. Za pomocą wysyłanego sygnału, łasego na nagrodę gryzonia można skłonić do biegu, zwrotu, skoku lub wspinania się.

Nadajnik odbiera sygnał w promieniu 500 metrów. Szczur może zostać również zaopatrzony w czujnik działający na podczerwień, minikamerę lub system lokalizacji GPS.

Dzięki skrzyżowaniu słów "rat" (szczur) i "robot" szczury pełniące ratunkowe misje nazwano "ratbotami". (mk)

d3tc8du
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tc8du
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj