Trwa ładowanie...
polska
+1

Szczerski: Francuzi najwyraźniej poszukują nowego przywództwa

Francuzi najwyraźniej poszukują nowego przywództwa, bo pierwszą turę wygrali kandydaci spoza mainstreamu; to kolejny sygnał zmian w Europie - powiedział w niedzielę PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Share
Szczerski: Francuzi najwyraźniej poszukują nowego przywództwa
Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d3rk3wt

- Francuzi najwyraźniej poszukują nowego przywództwa, bo pierwszą turę wygrali kandydaci spoza mainstreamu; to kolejny sygnał zmian w Europie - powiedział w niedzielę PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Liczymy na dobrą współpracę z nowym prezydentem Francji, którego obywatele tego kraju wybiorą w drugiej turze wyborów - powiedział PAP prezydencki minister.

d3rk3wt

Zaznaczył, że "czeka nas z pewnością ostra rywalizacja polityczna w ciągu najbliższych dwóch tygodni", bo kandydaci, którzy wygrali pierwszą turę reprezentują różne wizje Francji a także jej roli w polityce europejskiej i światowej.

"Wybór należy do Francuzów, którzy najwyraźniej poszukują nowego przywództwa, bo pierwszą turę wygrali kandydaci spoza mainstreamu. To kolejny sygnał zmian w Europie" - powiedział Szczerski. - Oboje kandydaci są znani, mieliśmy kontakt z ich zapleczem politycznym - dodał.

W niedzielę we Francji odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Według sondaży exit poll do drugiej tury, która odbędzie się 7 maja, przeszli centrysta Emmanuel Macron i szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Szczerski i główny doradca Emmanuela Macrona ds. międzynarodowych, Aurelien Lechevallier, spotkali się w lutym tego roku w Paryżu; politycy rozmawiali o polityce zagranicznej.

Szef gabinetu prezydenta towarzyszy parze prezydenckiej Andrzejowi Dudzie i Agacie Kornhauser-Dudzie w wizycie w Meksyku.

d3rk3wt

Podziel się opinią

Share
d3rk3wt
d3rk3wt
Więcej tematów