Trwa ładowanie...

Szczepionki przeciwko COVID-19. Polska przekaże kolejne dawki

Polska przekaże w formie darowizny szczepionki przeciwko COVID-19 do Uzbekistanu oraz Kenii. Łącznie będzie to ponad 460 tys. dawek. - Wiemy, że szczepionek mamy dużo i chcemy podzielić się nimi z naszymi partnerami - tłumaczył wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Polska przekaże szczepionki przeciwko COVID do Kenii i Uzbekistanu Polska przekaże szczepionki przeciwko COVID do Kenii i Uzbekistanu Źródło: PAP
dh49eky
dh49eky

W piątek w trakcie konferencji prasowej na Lotnisku Chopina w Warszawie wiceminister Marcin Przydacz powiedział, że pandemia COVID-19 jest wyzwaniem globalnym.

- Poprzez solidarne działanie, koordynacje wymiany informacji i wzajemne wsparcie możemy ją zwalczyć - mówił polityk.

Marcin Przydacz zaznaczył, że rząd zabezpieczył szczepionki na potrzeby wszystkich chętnych Polaków. Jak dodał, stało się to "poprzez odpowiednie planowanie".

Zobacz też: Ostra riposta na słowa Janusza Kowalskiego. Polityk Lewicy nie miała litości

Polska przekaże szczepionki przeciwko COVID do Kenii i Uzbekistanu

W pierwszej kolejności Polska chce się podzielić szczepionkami z Uzbekistanem. Polityk dodał, że jest to "nasz ważny partner w Azji Centralnej", a także najludniejsze państwo tego regionu.

dh49eky

Oprócz tego polityk dodał, że Uzbekistan jest "ważnym państwem pod kątem polityki bezpieczeństwa, z którym łączą nas przyjazne relacje polityczne, gospodarcze, także i historyczne". Przydacz zaznaczył, że na terenie aktualnego Uzbekistanu w XIX wieku żyło wielu Polaków. Także w czasach "sowieckich".

"To tam przecież funkcjonowała przez jakiś czas Armia Andersa. Do dziś strona uzbecka aktywnie kultywuje tę pamięć, opiekując się polskimi cmentarzami, za co jesteśmy wdzięczni" - wyjaśnił.

Szczepionki przeciwko COVID-19 przekazane zostaną także do partnerów z Kenii. O tym kraju wiceminister mówił, że jest "istotnym partnerem, z dużym potencjałem, w którym jesteśmy obecni i gospodarczo, i rozwojowo, także i politycznie".

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przekazał, że do Uzbekistanu trafi 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19, a do Kenii 211 tysięcy.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Raport

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 (przyjęli dwie dawki lub preparat J&J) jest ponad 19,03 mln osób (dane z piątku).

dh49eky

Od 27 grudnia 2020 roku w Polsce w wykonywane są szczepienia przeciwko COVID. Chętni otrzymują preparaty od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson.

W naszym kraju łącznie wykonano już ponad 36,6 mln szczepień. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do tej pory koronawirusem zaraziło się 0,06 proc. osób, które są w pełni zaszczepione.

Od momentu, gdy rozpoczęły się szczepienia, zutylizowano 391 290 dawek. Od tej pory zgłoszono także 15 050 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

dh49eky

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 1 403 286 osób.

Natomiast od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką w Polsce zmarło 39 365 osób. Liczba zgonów wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki wynosi 668.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh49eky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh49eky
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj