Trwa ładowanie...
d1dsuk2

Szczepionki na COVID-19 Moderny dotarły do Polski

Szczepionki na COVID-19 firmy Moderna po raz pierwszy trafiły do Polski. Transport, który dotarł do naszego kraju we wtorek około godziny 10, zawierał 29 tys. dawek.
Share
Szczepionki na COVID-19 Moderny dotarły do Polski
Szczepionki na COVID-19 Moderny dotarły do Polski Źródło: Getty Images, Fot: NurPhoto
d1dsuk2

Informację o dotarciu pierwszej partii szczepionek na COVID-19 do Polski przekazał IAR Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

We wtorek około godziny 10:00 na warszawskie lotnisko dotarło 29 tys. dawek szczepionek na COVID-19. Zostaną one przekazane do szpitali, w których zostaną wykonane szczepienia tzw. grupy zero, czyli pracowników podmiotów leczniczych. Do tej pory (dane z wtorku, godzina 11:00) w Polsce zaszczepiono 257 834 osób.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce

Pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce zostały wykonane 27 grudnia 2020 roku. Nadal trwają szczepienia w "grupie 0", w której znajdują się m.in. medycy, farmaceuci, a także pracownicy domów opieki i zakładów opiekuńczych oraz Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.

d1dsuk2

Szczepienia "grupy pierwszej" rozpoczną się 25 stycznia. Pierwsi w kolejności są seniorzy powyżej 80. roku życia. Dopiero po nich szczepionkę na COVID-19 przyjąć będą mogli ludzie powyżej 70. roku życia. W tej grupie zaszczepieni zostaną także pensjonariusze domów społecznych, nauczyciele oraz służby mundurowe.

Do kolejnej grupy kwalifikują się osoby, które są poniżej 60. roku życia, ale zmagają się z innymi chorobami. Istnieje u nich ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Na tym etapie zaszczepione zostaną także osoby, które "bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne" - czytamy na stronie rządowej. Chodzi m.in. o pracowników transportu publicznego.

Następnie szczepienia przyjmą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów, które zostały zamknięte na mocy rozporządzenia związanego z epidemią koronawirusa.

Na koniec szczepionkę na COVID-19 przyjmie pozostała część populacji. Według Adama Niedzielskiego wszyscy chętni powinni być zaszczepieni do września. Szczepionki na COVID-19 w Polsce są dobrowolne i darmowe. Podawane są w dwóch dawkach.

d1dsuk2

Zobacz też: Powrót do szkoły. Wirusolożka ostrzega przed przedwczesnym przywracaniem nauki stacjonarnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dsuk2

Podziel się opinią

Share
d1dsuk2
d1dsuk2
Więcej tematów