Trwa ładowanie...
d285qdz

Szczepionki na COVID-19. EMA prowadzi rozmowy z rosyjskim producentem

Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi rozmowy z rosyjskim producentem szczepionki na COVID-19. Firma ta nie złożyła jeszcze wniosku o dopuszczenie preparatu do obrotu w Unii Europejskiej.
Share
Szczepionki na COVID-19
Szczepionki na COVID-19Źródło: Getty Images, Fot: WPA Pool
d285qdz

Stefan De Keersmaecker, rzecznik KE ds. zdrowia, przekazał we wtorek, że EMA prowadzi wstępne rozmowy z rosyjskim producentem szczepionek na COVID-19. Polityk zastrzegł jednak, że firma nie złożyła jeszcze wniosku o dopuszczenie swojego preparatu na rynek unijny.

"Obecnie prowadzone są rozmowy pomiędzy firmą (produkująca szczepionkę Sputnik V - przyp. red.) a EMA. Firma nie złożyła jeszcze wniosku o dopuszczenie na rynek. EMA prowadzi rozmowy wstępne z rosyjskim producentem szczepionki. Na tym etapie jesteśmy" - przekazał Stefan De Keersmaecker w trakcie konferencji prasowej.

Jedynym z krajów Unii Europejskiej, który rozważał wdrożenie u siebie produkcji i stosowanie rosyjskiej szczepionki, były Węgry. Jednak pod koniec roku Budapeszt ogłosił, że będzie kupować szczepionki przeciw COVID-19 poprzez mechanizm zamówień UE lub bezpośrednio od Chin. Wycofano się z pomysłu zamawiania szczepionek w Rosji. Węgry argumentowały to tym, że kraj ten ma niewystarczające moce produkcyjne.

d285qdz

Szczepionki na COVID-19 dopuszczone do obrotu w UE

Do tej pory Unia Europejska zatwierdziła dwie szczepionki. 21 grudnia 2020 roku EMA przekazała, że preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty został dopuszczony do obrotu. 6 stycznia 2021 taka sama decyzja zapadła w sprawie szczepionki firmy Moderna.

Te szczepionki podawane są w dwóch dawkach. Jeśli chodzi o preparat Comirnaty odstęp między szczepieniami musi wynosić co najmniej 21 dni. Ta szczepiona może być podawana osobom powyżej 16. roku życia.

W przypadku szczepionki na COVID-19 Moderny przerwa musi wynosić 28 dni. Preparat jest przeznaczony dla osób powyżej 18 lat.

d285qdz

We wtorek media obiegła informacja, że do Europejskiej Agencji Leków złożono wniosek o warunkowe dopuszczenie do użytku szczepionki na COVID-19 AstraZeneca i Uniwersytetu Oksfordzkiego. EMA przekazała, że ten wniosek będzie rozpatrywany w trybie przyspieszonym.

Aktualnie trwają także prace nad oceną substancji opracowanej przez Johnson & Johnson. Nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie.

Zobacz także: Powrót do szkoły. Wirusolożka ostrzega przed przedwczesnym przywracaniem nauki stacjonarnej

d285qdz

Podziel się opinią

Share
d285qdz
d285qdz
Więcej tematów