Putin do uczestników G20: niektóre kraje stosują protekcjonizm ws. szczepionek
Prezydent Rosji Władimir Putin, łącząc się zdalnie w sobotę z uczestnikami szczytu G20 w Rzymie, zarzucił niektórym krajom protekcjonizm w podejściu do szczepionek przeciwko COVID-19. Putin wraz z przywódcą Chin Xi Jinpingiem jest wielkim nieobecnym spotkania światowych liderów.
30.10.2021 17:44
W przemówieniu do przywódców najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej Putin oświadczył: - Niektóre kraje przyjmują protekcjonistyczną postawę wobec szczepionek przeciwko COVID-19 i nie są gotowe uznać ich i zarejestrować - odnosił się tu głównie do rosyjskiej szczepionki Sputnik V, która nie została zaaprobowana w UE.
Putin zwrócił się do uczestników G20. Odniósł się do WHO
Putin dodał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powinna szybciej analizować i zatwierdzać szczepionki przeciwko COVID-19 oraz terapie. Prezydent Rosji zaapelował także o działania na rzecz wzajemnego uznania szczepień.
- Walka z pandemią wymaga poprawy usług medycznych i współpracy między państwami - mówił rosyjski prezydent. Wyraził opinię, że działalność WHO powinna mieć "globalne wsparcie". - Nie można utrudniać jej pracy - dodał, zapewniając, że w tej kwestii zgadza się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Rosyjski przywódca stwierdził też, że "ogromny deficyt budżetowy wielu krajów rozwiniętych na czele z USA" jest powodem inflacji i wzrostu cen surowców. - Musimy ustabilizować politykę monetarną i budżetową - ocenił.
Zobacz także: Halloween obraża uczucia katolików? Ksiądz mówi o "zderzeniu kulturowym"
Prezydent Chin Xi Jinping w wystąpieniu wideo mówił, że rozwój globalny musi być "bardziej sprawiedliwy, wydajny i inkluzywny", by żaden kraj nie został z niego wykluczony. Zaproponował globalną współpracę w kwestii szczepień przeciwko COVID-19, przypominając, że władze w Pekinie dostarczyły społeczności międzynarodowej 1,6 mld dawek preparatów.
Gospodarz obrad, premier Włoch Mario Draghi mówił światowym liderom: - Zmierzyliśmy się z protekcjonizmem, unilateralizmem, nacjonalizmem. Pandemia sprawiła, że byliśmy daleko od siebie, podobnie jak nasi obywatele.
Jego zdaniem jeszcze w tym roku możliwe jest zaszczepienie 40 proc. populacji. Liczy, że do połowy przyszłego roku po przyjęciu szczepionki będzie już 70 proc. populacji.
W spotkaniu uczestniczą przywódcy m.in. USA, Francji, Turcji, Niemiec, Kanady, Indii, Hiszpanii i Korei Południowej.