ŚwiatSzczepionka przeciw COVID-19. KE: nie można wykluczyć opóźnień w produkcji

Szczepionka przeciw COVID-19. KE: nie można wykluczyć opóźnień w produkcji

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznała w czwartek, że Unia nie doceniła ewentualnych problemów z masową produkcją szczepionek. W piątek do tych słów odniósł się rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Niestety, nie miał dobrych informacji.

Szczepionka przeciw COVID-19. KE: nie można wykluczyć opóźnień w produkcji
Szczepionka przeciw COVID-19. KE: nie można wykluczyć opóźnień w produkcji
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański
Violetta Baran

Opóźnienia w dostawach szczepionek przeciw COVID-19 burzą plany szczepień w wielu krajach. W czwartek szefowa KE Ursula von der Leyen po raz pierwszy przyznała, że zlekceważono problem możliwości produkcyjnych firm farmaceutycznych, a w szczególności dostępu do podstawowych surowców.

Szczepionka przeciw COVID-19. Czekają nas kolejne opóźnienia w dostawach?

Do tych słów odniósł się w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mammer. - Polegamy na tym, co wynegocjowaliśmy z firmami. W ostatnich tygodniach widzieliśmy jednak, że wydarzenia mogą się rozwijać bardzo szybko. Liczymy oczywiście na te 300 mln dawek szczepionek, które zostały autoryzowane do tej pory. I inne, jeśli zostaną dopuszczone - zapewnił Mamer. Nie wykluczył jednak kolejnych opóźnień w produkcji dopuszczonych na rynek i zakontraktowane przez KE szczepionek przeciw COVID-19.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby to zapewnić. I będziemy liczyć na wysiłki firm. Ale to jest przemysłowy proces. A procesy przemysłowe zawsze mogą zostać zakłócone w mniejszym lub większym stopniu przez nieprzewidziane elementy - dodał.

Dopytywany, dlaczego KE nie przewidziała potencjalnych trudności, usprawiedliwiał się, że Wspólnota nie ma instytucji, która mogłaby szybko reagować w takich sytuacjach i zrzucił odpowiedzialność na strukturę UE.

- Ciągle nie mamy - ale pracujemy nad tym - narzędzi instytucjonalnych, które pozwoliłyby na natychmiastową reakcję na tego rodzaju kryzysy. W odróżnieniu od Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z samą naturą Unii Europejskiej. Podzieloną władzą w UE. Uczymy się jednak na kryzysach i robimy postępy - zapewnił rzecznik, precyzując, że właśnie powstaje Europejski Urząd Reagowania na Kryzysy Zdrowotne (HERA).

Poinformował też, że von der Leyen poleciła komisarzowi ds. rynku wewnętrznego powołanie zespołu, który zajmie się ewentualnymi zatorami w produkcji szczepionek.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)