Szczepionka Pfizera dla najmłodszych? Koncern przedstawia badania
Koncern Pfizer - na podstawie badań klinicznych - ma wystąpić do amerykańskiej Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zgodę na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 w grupie wiekowej 5-11 lat.
20.09.2021 14:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dotychczas szczepionka przeciw COVID-19 stworzona przez Pfizer/BioNTech stosowana jest wśród osób w wieku 12+. W najbliższym czasie może się to jednak zmienić. W poniedziałek amerykański koncern przedstawił wyniki najnowszych badań.
Wśród dzieci w wieku 5-11 lat Pfizer testował mniejszą dawkę. Zamiast 30 mikrogramów mali pacjenci otrzymywali 10 mikrogramów substancji. - Testy wykazały, że szczepionka w takiej ilości, po podaniu drugiej dawki, wywoływała u dzieci taką samą reakcję układu odpornościowego jak pełna dawka szczepionki podawana nastolatkom i młodym dorosłym - poinformował dr Bill Gruber, wiceprezes koncernu Pfizer.
Mniejsza ilość substancji miała też powodować mniejsze efekty uboczne u najmłodszych (gorączka i ból w miejscu ukłucia). - Cieszymy się, że możemy przekazać dane organom regulacyjnym dla tej grupy dzieci jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego - tłumaczył z kolei dr Ugur Sahin, dyrektor generalny BioNTech.
Pfizer do końca września ma złożyć wniosek w Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o dopuszczenie szczepionki w Stanach Zjednoczonych. Następnie koncern ma poprosić o zgodę unijnego regulatora, tj. Europejską Agencję Leków (EMA).
Szczepienia w Polsce. Raport MZ
W Polsce wykonano łącznie ponad 36,9 mln iniekcji przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad 19,2 mln osób, co stanowi ok. 50,7 proc. całego społeczeństwa.
- Z naszych prognoz wynika, że szczyt czwartej fali jest przewidywany na koniec października początek listopada - przekazał w poniedziałek na antenie Radia Plus wiceszef MZ Waldemar Kraska.
Aby zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, należy zadzwonić na bezpłatną infolinię 989. Rejestrację można dokonać też poprzez stronę pacjent.gov.pl. Zapis na szczepienie można wykonać też bezpośrednio w wybranym przez siebie punkcie szczepień.
Źródło: BBC/AP/rp.pl