PolskaSzczepionka na COVID od Moderny. Co o niej wiadomo?

Szczepionka na COVID od Moderny. Co o niej wiadomo?

W środę po raz kolejny spotka się komitet ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA). Tematem rozmów będzie kwestia zatwierdzenia szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna. Od preparatu koncernów farmaceutycznych Pfizer-BioNTech różni się ona m.in. sposobem przechowywania.

Szczepionka na COVID od Moderny. Co o niej wiadomo?
Szczepionka na COVID od Moderny. Co o niej wiadomo?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Radosław Opas

Do tej pory jedyną dopuszczoną na europejski rynek szczepionką na COVID jest wakcyna Pfizer-BioNTech. Coraz bliżej tego jest także preparat firmy Moderna. Obie są szczepionkami RNA. Ich działanie wyjaśnił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Ekspert wytłumaczył, że "początkowo problem ze szczepionkami RNA polegał na tym, że wprowadzony odcinek RNA był niestabilny". Podkreślił jednak, że "postęp technologiczny ostatnich lat pozwolił poradzić sobie z nim".

"Szczepionka Moderny wykorzystuje odcinek matrycowego RNA, który umieszczono w otoczce zbudowanej z czterech nanolipidów. Chronią one kwas nukleinowy przed szybką degradacją i zwiększają efektywność dostarczania go do komórek" - powiedział dr hab. Rzymski.

Zobacz też: Szczepionka na COVID. Bartosz Arłukowicz o propagandzie Mateusza Morawieckiego

Zarówno szczepionka Pfizer-BioNTech, jak i firmy Moderna nie zawierają w swoim składzie całego unieczynnionego czy osłabionego wirusa, przez co nie ma możliwości, aby pacjent, któremu podano preparat, mógł się zakazić. Obie należy też podawać domięśniowo w dwóch dawkach, jednak drugą dawkę szczepionki Moderny zaaplikować trzeba po 28 dniach, a nie 21, jak w przypadku preparatu Pfizer-BioNTech.

Szczepionka na COVID od Moderny. Łatwiejszy transport

W odróżnieniu od dostępnego już na rynku preparatu wakcyna Moderny jest o wiele bardziej dogodna, jeśli chodzi o jej transport i przechowywanie. Preparat zachowuje swoją stabilność i właściwości w temperaturze minus 20 st. C, przez co można przewozić ją w zwykłych zamrażarkach.

Dodatkowo, po rozmrożeniu szczepionka zachowuje stabilność przez 30 kolejnych dni. Konieczne jest do tego umiejscowienie jej w pomieszczenie, gdzie temperatura wynosi od 2 do 8 st. C. Taka temperatura jest np. w zwykłej domowej lodówce. Szczepionka od Pfizera wymaga transportowania przy temperaturze minus 70 st. C. Oba preparaty wykazują skuteczność około 95 proc.

Szczepionkę Moderna przebadano na grupie 30 tys. ochotników. 95 osób uległo zakażeniu koronawirusem, ale aż 90 uczestników badań z tej grupy otrzymało placebo. Szczepionka nie zadziałała więc tylko w przypadku 5 osób.

Źródło artykułu:PAP
szczepionka na COVIDModernapfizer

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)