Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID dla dzieci już wkrótce. Koncern podał datę

Już niebawem Europejska Agencja Leków otrzyma wniosek o zatwierdzenie szczepionki na COVID dla dzieci od 12. roku życia. Za produkcję preparatu odpowiada firma Pfizer. Szczepionka dla dzieci mogłaby być dostępna już od czerwca.

Share
Szczepionka na COVID dla dzieci już wkrótce. Koncern podał datę
Szczepionka na COVID dla dzieci już wkrótce. Koncern podał datęŹródło: Pixabay
d2spq7a

Szczepionka na COVID dla dzieci już wkrótce może trafić do wielu państw Europy. Potrzebna jest tylko zgoda EMA i to właśnie na nią czeka teraz koncern Pfizer.

Pfizer: szczepionka na COVID dla dzieci może być już w czerwcu

"Wierzymy, że teraz sprawy mogą potoczyć się szybko” - powiedział szef mogunckiej firmy BioNTech Ugur Sahin w wywiadzie dla magazynu "Der Spiegel”. Jak dodał, "dotychczasowe obserwacje dotyczące tolerancji, jak również skuteczności są zachęcające".

W najbliższych dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie wstępnie poproszona o zatwierdzenie szczepionki na COVID dla dzieci od 12. roku życia. Procedura ta trwa zazwyczaj kilka tygodni, w związku z czym dzieci w wieku szkolnym mogłyby być szczepione już na początku czerwca.

Koronawirus. Druzgocący raport nt. Polski. Bolesław Piecha komentuje

Jak podaje "Der Spiegel", Sahin i jego żona - dyrektor medyczny BioNTech Özlem Türeci - uznali testowanie i zatwierdzenie szczepionki na COVID dla dzieci za priorytet po tym, jak zaczęły się rozprzestrzeniać bardziej agresywne mutacje koronawirusa.

d2spq7a

Celem koncernu jest przetestowanie preparatu dla wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym jeszcze przed zimą. Zatwierdzenie szczepionki dla wszystkich grup wiekowych planowane jest na wrzesień tego roku.

Szczepionka na COVID i 100 procent skuteczności

Niemiecki BioNTech i jego amerykański partner Pfizer ogłosili niedawno, że testy kliniczne w grupie wiekowej od 12 do 15 lat w USA wykazały skuteczność szczepionki na COVID na poziomie 100 procent. Preparat był dobrze przyswajany, a skutki uboczne były podobne do tych w grupie wiekowej 16-25 lat.

Stan zdrowia prawie 2300 uczestników amerykańskich testów będzie monitorowany ze względów bezpieczeństwa jeszcze przez dwa lata po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki na COVID. Równolegle trwają testy kliniczne prowadzone przez BioNTech i Pfizer nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat.

Szczepionka na COVID. Moderna zwiększa produkcję

Amerykańska firma farmaceutyczna Moderna planuje w przyszłym roku znacznie zwiększyć produkcję szczepionki na COVID, wytwarzając na całym świecie do trzech miliardów dawek. "Produkcja ma zostać zwiększona w zakładach produkcyjnych w Europie i USA" - podał koncern.

d2spq7a

Nowe zobowiązania finansowe spowodują podwojenie produkcji w firmach partnerskich Lonza (Szwajcaria) i Rovi (Hiszpania). Podobny przyrost planowany jest w zakładach Moderny w USA. Firma podwyższyła również prognozę dostaw na ten rok z 800 milionów do jednego miliarda dawek szczepionki na COVID.

Podobnie jak szczepionka firmy BioNTech/Pfizer preparat Moderny oparty jest na technologii mRNA. Jest uważany za bardzo skuteczny i bezpieczny, a stosuje go już wiele krajów.

Źródło: "Deutsche Welle"

d2spq7a

(AFP, DPA, RTR/dom)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2spq7a

Podziel się opinią

Share
d2spq7a
d2spq7a
Więcej tematów