PolskaSzczepionka na COVID-19. Mariusz Błaszczak: wojskowi medycy będą gotowi, by szczepić

Szczepionka na COVID-19. Mariusz Błaszczak: wojskowi medycy będą gotowi, by szczepić

Szczepionka na COVID-19 ma pojawić się w Polsce już wkrótce. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojsko zaangażuje się w dystrybucję dawek.

Szczepionka na COVID-19. Mariusz Błaszczak o pomocy wojska
Szczepionka na COVID-19. Mariusz Błaszczak o pomocy wojska
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Mariusz Błaszczak był gościem w TVP3 Warszawa. Minister obrony był pytany o to, jak wojsko przygotowało się do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Błaszczak zapowiedział, że żołnierze będą przewozić szczepionki, a medycy wojskowi będą gotowi, żeby szczepić.

- Chodzi o szpitale wojskowe, chodzi także o przeszkolonych ratowników medycznych - żołnierzy Wojska Polskiego, a więc będą to również grupy mobilne, które dojadą ze szczepieniami tam, gdzie będzie to potrzebne - dodał minister Błaszczak, podkreślając, że "rola w wojska przede wszystkim jest rolą logistyczną".

- A więc wychodzi o przewóz (szczepionek - przyp. red.) z punktów dystrybucji do punktów, w których będą się odbywały szczepienia, chodzi również o udział wszystkich przeszkolonych żołnierzy WP do tego, żeby szczepienia przeprowadzać - zapowiedział szef MON.

Szczepionka na COVID. Co zrobi Andrzej Duda? Andrzej Zybertowicz odpowiada

Szczepionka na COVID-19. Mariusz Błaszczak o akcji wojska

Mariusz Błaszczak poinformował również, że w każdym z 13 szpitali wojskowych będą punkty szczepień.

- Chcę jeszcze podkreślić także, że będą wykorzystywane te punkty, które zostały stworzone przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a więc mobilne punkty szczepień. Będą wykorzystywane doświadczenia zdobyte na przykład podczas pobierania wymazów od osób, które się testowały na obecność koronawirusa - powiedział minister.

We wtorek przyjęto przez rząd Narodowy Program Szczepień. Podczas pierwszego etapu szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Program ma trwać aż do końca 2021 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)