Trwa ładowanie...
d4ll182

Szczepionka na COVID-19 ma zostać zatwierdzona już w poniedziałek

Najprawdopodobniej w poniedziałek możemy oczekiwać pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczącej szczepionki przeciwko COVID-19.
Share
Szczepionka na COVID.
Szczepionka na COVID.Źródło: PAP, Fot: Łukasz Gągulski
d4ll182

Europejska Agencja Leków ma 21 grudnia zatwierdzić m.in. ulotkę dla pacjenta, charakterystykę produktu leczniczego oraz niezbędne materiały informacyjne. Wieczorem tego samego dnia Komisja Europejska powinna przedstawić projekt decyzji zatwierdzającej szczepionkę na COVID-19. Po tym szczepionka ma zostać oficjalnie zatwierdzona.

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczną się w krajach Unii Europejskiej po świętach Bożego Narodzenia – tj. 27, 28 i 29 grudnia. Poinformowała o tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł, że jest to zapowiedź warunkowa - jej realizacja zależy od pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków oraz dopuszczenia szczepionki na rynek przez KE.

d4ll182

- Jeżeli szczepionka przeciw COVID-19 zostanie dopuszczona do użytkowania na terenie UE, to wszystkie kraje unijne będą mogły rozpocząć szczepienia 27 grudnia. To pierwsze partie szczepionki, nie będzie to jeszcze masowe szczepienie - zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w piątek 18 grudnia.

Szczepionka na COVID. Wkrótce pierwszy transport do Polski

To właśnie Michał Dworczyk jest odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień w Polsce. Natomiast minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w pierwszych dniach po świętach do Polski przyjedzie pierwszy transport z 10 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

- Dołączamy do grona państw, które w styczniu przystąpią do procesu szczepienia obywateli przeciwko koronawirusowi. Mamy zakontraktowane 60 mln dawek szczepionki - zadeklarował z kolei premier Mateusz Morawiecki.

d4ll182

Podstawowym środkiem transportu dla dystrybucji szczepionki w skali świata ma być transport lotniczy. Preparaty muszą być przechowywane i przewożone w ściśle kontrolowanych warunkach, a sam proces musi przebiegać szybko.

Szczepionka na COVID. Etapy szczepień w Polsce

Program szczepień w naszym kraju zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów.

Podczas "Etapu 0" szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Trwają już zapisy chętnych w tym etapie.

d4ll182

W ramach "Etapu 1" szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie. W tym etapie szczepienia otrzymają również nauczyciele.

W "Etapie 2" szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W ostatnim "Etapie 3" szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Rząd na stronie internetowej poświęconej szczepionkom przeciwko COVID-19 podkreśla, że szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. - Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy - czytamy.

d4ll182

Szczepionka na COVID. Polacy na razie sceptyczni

Z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia wynika, że tylko 17 proc. Polaków zamierza zaszczepić się na COVID-19 tak szybko, jak będzie to możliwe. Co czwarty ankietowany chce to zrobić po jakimś czasie.

38 proc. Polaków nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania. Przeważa wśród badanych postawa, żeby lepiej odczekać i zobaczyć, jak pierwsze osoby będą reagowały po szczepieniach.

Ruszyła już rządowa infolinia, na której można wyjaśnić wątpliwości dotyczące szczepień, a w styczniu 2021 r. będzie można na niej dokonać telefonicznej rejestracji do przeprowadzenia szczepienia. Infolinia jest dostępna całodobowo.

d4ll182

Szczepionka na COVID. Co zrobi Andrzej Duda? Andrzej Zybertowicz odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ll182

Podziel się opinią

Share
d4ll182
d4ll182
Więcej tematów