Szczepienie na COVID-19. Nowy rządowy serwis ma pomóc w znalezieniu terminu
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło mapę wolnych terminów na szczepienia przeciwko COVID-19. Zaprezentowane dane od razu wykazały ogromne różnice w dostępie do szczepień. Rzeszów znów jest na prowadzeniu - ma do zaoferowania więcej terminów niż Warszawa i Łódź razem wzięte.
"Wprowadziliśmy nowe udogodnienie, które pomoże w znalezieniu terminu szczepienia. Od dziś istnieje możliwość sprawdzenia w powiatach liczby wolnych terminów na następne 7 oraz 30 dni" - poinformował rządowy serwis "Szczepimy się". Zaprezentowano mapę, w której można znaleźć wolne terminy szczepień na COVID-19 w całej Polsce.
Jak tłumaczyli autorzy, mapa pomoże wyszukać wolny termin na podanie pierwszej dawki. Pacjent, znając liczbę wolnych terminów w okolicy, może zmienić datę swojego szczepienia przez Internetowe Konto Pacjenta lub infolinię 989.
Mapa nie pokazuje jednak danych z poszczególnych punktów szczepień, ani rodzaju dostępnych szczepionek. Już pojawiły się komentarze, że rządowy serwis jest mniej pomocny niż podobna wyszukiwarka stworzona przez amatorów. Opisywaliśmy ją tutaj. Prezentuje wybór szczepionek AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna i Pfizer w dużych miastach i województwach.
Szczepienie na COVID-19. Rzeszów na prowadzeniu
Zaprezentowana mapa pokazała ogromne różnice w dostępie do szczepień. Liczący 23 tys. mieszkańców powiat węgorzewski (woj. warmińsko-mazurskie) nie ma żadnych wolnych terminów szczepień w ciągu najbliższego tygodnia. W niedalekim powiecie sejneńskim są dwa, w powiecie suwalskim jest jeden termin na szczepienie. Mieszkańcy tych regionów w poszukiwaniu szczepienia muszą udać się do większego miasta jak Suwałki, Ełk czy Białystok.
Podobnych białych plam na mapie jest jednak więcej. Pszczyna, Skierniewice, Wschowa mają kilka, kilkanaście terminów.
Za to jeden region ujawnił wręcz zaskakującą obfitość okazji do szczepień. W Rzeszowie - w tygodniu wolnych jest 47,7 tys. terminów. W ciągu 30 najbliższych dni aż 163 tys. wolnych miejsc. Mniej terminów w ciągu miesiąca mają Warszawa i Łódź razem wzięte.
Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ nie potrafił wyjaśnić tego fenomenu.
Wiadomo, że liczba wolnych terminów zależy od skali działalności punktów szczepień, zaplanowanych dostaw szczepionek i zainteresowania pacjentów.
Zespół urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów komentował, że sytuacja na Podkarpaciu może być specyficzna. "Punkty szczepień raportują w swojej siedzibie (Rzeszowie) szczepienia wykonane w całym województwie. Poza tym wiele osób z całego Podkarpacia szczepi się w samym Rzeszowie" - komentowali na Twitterze urzędnicy z zespołu "Szczepimy się".
ZOBACZ TAKŻE: Szczepienie na COVID-19. Niepokojący sondaż. Bartosz Arłukowicz komentuje
Według zaprezentowanych na mapie informacji, w ciągu 30 dni zaszczepionych będzie 2,5 mln osób. 10 maja niezarejestrowanych na szczepienie było około 19 mln dorosłych Polaków (wszyscy mają wystawione skierowania).
Jak już informowaliśmy, rząd organizuje akcję, która ma przekonać do szczepień osoby w wieku powyżej 60 lat. Mają się z nimi kontaktować lekarze przychodni i szpitali. "Bardzo proszę o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19" - zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski w piśmie skierowanym do medyków.
Z informacji zamieszczonej na stronie gov.pl wynika, że do Polski dostarczono do tej pory w sumie 16,8 mln szczepionek przeciw COVID-19. Dotychczas wykonano prawie 14 mln szczepień.