ŚwiatSzczepienia przeciw COVID-19. Moderna w lutym nie wywiąże się z kontraktu

Szczepienia przeciw COVID-19. Moderna w lutym nie wywiąże się z kontraktu

Kolejne problemy z dostawami szczepionek przeciw COVID-19. Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że amerykańska firma farmaceutyczna Moderna nie dostarczy w lutym tylu szczepionek, ile deklarowała.

Szczepienia przeciw COVID-19. Moderna opóźni dostawy w lutym
Szczepienia przeciw COVID-19. Moderna opóźni dostawy w lutym
Źródło zdjęć: © PAP
Violetta Baran

16.02.2021 13:31

- Moderna jest jedną z firm, z który mamy kontrakt. Spółka przekazała, że występują opóźnienia w dostawach w lutym, ale zmniejszone dostawy mają zostać zrekompensowane w marcu - przekazała rzeczniczka Komisji Europejskiej Vivian Loonela.

Nie odpowiedziała jednak, o ile dostawy szczepionek w lutym mają być mniejsze od zapisów w kontrakcie z firmą.

Opóźnienia w dostawach szczepionek przez Modernę, to już kolejny cios w plany Komisji Europejskiej, która postawiła sobie za cel zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji UE do końca lata.

Kolejna firma nie wywiązuje się z kontraktu z UE na szczepionki

W połowie stycznia opóźnienie w dostawach zapowiedziała firma Pfizer/BioNtech. Były one związane z przebudową w produkującym preparat zakładzie farmaceutycznym. Po jej zakończeniu produkcja ma się podwoić.

Pod koniec stycznia kolejny koncern AstraZeneca ogłosił, że dostawy do UE będą mniejsze niż deklarowano w związku z problemami produkcyjnymi. Zamiast 80 mln dawek, które miały zostać dostarczone w I kwartale, firma chciała przekazać jedynie 31 mln.

Na początku lutego, w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" szefowa KE Ursula von der Leyen przyznała, że popełniła błąd nie koncentrując się na możliwych problemach z masową produkcją szczepionki przeciw COVID-19.

- W zeszłym roku skupiliśmy się na potrzebie stworzenia szczepionek, ale może jednocześnie powinniśmy byli skoncentrować się bardziej na problemach związanych z ich masową produkcją. Nie doceniliśmy ich - oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)