Szczepienia na COVID. Słowacja wstrzymuje użycie preparatu
Słowacja podjęła decyzję ws. jednej ze szczepionek na COVID. Chodzi o preparat szwedzko-brytyjskiego koncernu AstraZeneca. Decyzja ma związek ze śmiercią jednej osoby po podaniu szczepionki.
Słowacja wstrzymuje szczepienia pierwszą dawką szczepionki na COVID firmy AstraZeneca - poinformowało we wtorek 11 maja słowackie Ministerstwo Zdrowia.
Słowacja a AstraZeneca. Szczepionka na COVID zawieszona
Jak zapewnił tamtejszy resort zdrowia, preparat firmy AstraZeneca będzie dalej podawany osobom, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki.
Nagła decyzja Słowacji o wycofaniu się z podawania szczepionki na COVID firmy AstraZeneca ma mieć związek z informacją Państwowego Instytutu Kontroli Leków o zgonie 47-letniej kobiety po podaniu wspomnianego preparatu.
Szczepionka AstraZeneca znów w ogniu krytyki. Jasne stanowisko Ministerstwa Zdrowia
Szczepionka na COVID. Słowacja "rozważa kilka możliwości"
- Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu - podkreśliła rzeczniczka słowackiego Ministerstwa Zdrowia Zuzana Eliaszova.
Sekcja zwłok kobiety wykazała, że jej śmierć miała związek z zakrzepem krwi, który podawany jest za przykład rzadkiego niepożądanego skutku ubocznego podania szczepionki firmy AstraZeneca. Badania wykazały ponadto, że zmarła miała problemy genetyczne związane z krwawieniem.
AstraZeneca. EMA: jest bezpieczna
Głos ws. przypadków nietypowych przypadków zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca zabrała w kwietniu Europejska Agencja Leków (EMA). Wszystko to po fali "zawieszeń" stosowania szczepionki w części krajów UE.
- Te niezwykle rzadkie przypadki zostały opisane, były analizowane. Szczepionka AstraZeneca działa. Możemy wydać rekomendację, że jest bezpieczna i nadal może być stosowana - mówiła 7 kwietnia Emer Cooke, szefowa EMA.
Jak dodała, EMA po głębokiej analizie uznała, że przypadki zakrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneki powinny być uznane za możliwe skutki uboczne. - Jednak korzyści wynikające ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 znacznie przewyższą ryzyko - zaznaczyła Cooke.
Dotychczas na Słowacji szczepionka na COVID firmy AstraZeneca była podawana osobom w wieku od 18. do 44. roku życia. W Polsce nie ma zakazu stosowania tego preparatu.