Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID. Problem Polaków w Czechach

Niektórzy Polacy mieszkający w Czechach nie mogą zarejestrować się na szczepienia na COVID. Problemem jest system rejestracji, który nie pozwala na wpisanie polskiego PESEL-u. Czeski ma 10 cyfr, a polski o jedną więcej.

Share
Szczepienia na COVID. Polacy z Zaolzia nie mogą się zarejestrować
Szczepienia na COVID. Polacy z Zaolzia nie mogą się zarejestrowaćŹródło: PAP
d3v1w90

Sprawę nagłośnili politycy Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Czechosłowackiej Partii Ludowej. Twierdzą, że część Polaków ma problem z rejestracją na szczepienia na COVID. Dotyczy on przede wszystkim mieszkańców Zaolzia i sposobu zapisu numeru PESEL. Czeski składa się z 10 cyfr a polski z 11.

Problemem zaskoczona jest Konsul Generalna RP w Ostrawie. Zaznacza, że może chodzić o różnice w sposobie zapisy czeskich numerów typu PESEL, które u osób starszych są inne niż u młodszych. Stąd system ma nie rozpoznawać polskich numerów.

Szczepienia na COVID. Polacy z Zaolzia nie mogą się zarejestrować

Sprawa zdziwiła również przewodniczącą najstarszej organizacji polskiej na terenie Czech - Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Spekuluje, że mieszkańcy Zaolzia pracujący w Polsce mają opłacaną składkę ubezpieczenia zdrowotnego w naszym kraju. Z kolei korzystając z kas chorych w Czechach, mają inny numer ubezpieczeniowy.

d3v1w90

Interwencję ws. kłopotów ze szczepieniami na COVID wykonała czeska posłanka Pavla Golasowska. Tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało przekazanie sprawy do służb informatycznych. Z systemu skorzystało już 131 tys. seniorów powyżej 80 roku życia. Premier Andrej Babisz poinformował, że szczepionkę na COVID przyjęło już ponad 105 tys. osób.

Koronawirus w Polsce. Szturm Polaków na system rejestracji na szczepienia. Adam Niedzielski zdradza szczegóły

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v1w90

Podziel się opinią

Share
d3v1w90
d3v1w90
Więcej tematów