Trwa ładowanie...

Szczegóły przepisów ACTA trzymane w tajemnicy

Donald Tusk nie widzi problemu w tym, że umowa ACTA została już podpisana, ponieważ – jak twierdzi premier – dokument nie został jeszcze ratyfikowany przez sejm. Okazuje się jednak, że mało kto wie, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia tej umowy w życie. Szczegóły przepisów ACTA są bowiem… tajne.

Szczegóły przepisów ACTA trzymane w tajemnicyŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d993rv7
d993rv7

Premier stwierdził, że „możliwości dyskusji na temat ratyfikowania tej umowy są takie same jak w przypadku każdej innej”. Jak się okazuje, nie jest to takie proste, ponieważ kluczowe w interpretacji przepisów ACTA jest to, co zostało ustalone w trakcie tajnych negocjacji.

Na stronie Referendumacta.pl, zajmującej się zbieraniem podpisów pod referendum w sprawie ACTA, pojawiły się niepokojące informacje na temat tego dokumentu. Jak ustalili internauci z Anonymous, na podstawie treści międzynarodowej konwencji wiedeńskiej z 1969 r. zapisy umów międzynarodowych, które budzą wątpliwości, rozumiane mają być według tzw. dokumentów okołotraktatowych. I tutaj – jak piszą – „jest pies pogrzebany”. Dokumenty te zostały opracowane podczas projektowania i uzgadniania treści ACTA, czyli w trakcie tajnych negocjacji. Zapisy te nigdy nie zostały upublicznione.

Jak już alarmował w mediach prawnik dr Piotr Piesiewicz, umowa ACTA jest w swoich przepisach mało precyzyjna. – Zapisy ACTA są bardzo ogólne i tak mało zbieżne z polskim językiem prawnym, że niezwykle trudno zrozumieć, co państwa przystępujące do tej umowy chcą osiągnąć w poszczególnych jej aspektach – mówi ekspert.

Samuel Pereira

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj