Szczecin promuje pangermanizm?
Wspieranie akcjami promocyjnymi przez
władze Szczecina inicjatywy odbudowy pomnika będącego symbolem
niemieckiego pangermanizmu, przywracanie dawnych niemieckich nazw
poszczególnym budowlom - to tylko niektóre z przejawów promocji
niemieckości w Szczecinie i jego okolicach - donosi "Nasz Dziennik".
- Miasto Szczecin wspiera zbiórkę pieniędzy na odbudowę pomnika Sediny działaniami promocyjnymi - potwierdza w rozmowie z gazetą Celina Skrobisz, rzecznik prasowy prezydenta miasta Piotra Krzystka, wywodzącego się z Platformy Obywatelskiej. Jak dodaje, rekonstrukcją pomnika zajęło się Stowarzyszenie Kupcy dla Szczecina.
Inicjatorzy jego odbudowy wskazują, że pomnik symbolizował Szczecin jako miasto hanzeatyckie i był niezwykle popularny wśród mieszkańców. Jednak nie można zapominać, że powstały pod koniec XIX w. pomnik Sediny był przede wszystkim wyrazem niemieckiego pangermanizmu, agresywnie realizującego swoje cele polityczne na arenie międzynarodowej i w polityce wewnętrznej - akcentuje "ND".
Odsłonięcie pomnika, którego koszt jest szacowany na 2,5 mln zł, planuje się na 2010 rok. - Polskie Radio, telewizja, prasa robią całą kampanię związaną z odbudową niemieckiego pomnika Sediny, a tymczasem nie można się doprosić właściwego wyeksponowania i zagospodarowania terenu wokół lwowskiego pomnika Kornela Ujejskiego, który wraz z pomnikiem Jana III Sobieskiego i Aleksandra hr. Fredry został wyrzucony w 1944 r. ze Lwowa - stwierdza oburzony Edmund Glaza, przewodniczący Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Szczecinie.