PolskaSzczątki pradziadka "Inki" zostały odnalezione w Turcji

Szczątki pradziadka "Inki" zostały odnalezione w Turcji

W tureckim Ardagan odnaleziono szczątki ppłk. Karola Rzepeckiego, który był pradziadkiem Danuty Siedzikówny "Inki" - podał IPN. Trumna z "doskonale zachowanym" ciałem Rzepeckiego została znaleziona na dawnym cmentarzu katolickim.

Szczątki pradziadka "Inki" zostały odnalezione w Turcji
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
Magdalena Nałęcz-Marczyk

22.05.2017 | aktual.: 30.03.2022 11:17

IPN podał informację o "sensacyjnym odkryciu", powołując się na doniesienia rosyjskojęzycznego portalu "Gazeta.ru".

"Początkowo ogłoszono, że to zwłoki rosyjskiego generała Hejmana. Rosjanie wysłali na miejsce Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno-historycznego archiwum, by ekshumował i zidentyfikował ciało. Z rozmowy dziennikarza Gazety.ru z Czestiakowem wynika jednak, że to nie Hejman, ale podpułkownik Karol Rzepecki" - czytamy w komunikacie instytutu.

Zmarły w 1894 r. Rzepecki był pradziadkiem Danuty Siedzikówny "Inki".

Rosyjski portal nie opisał tak Rzepeckiego

Według doniesień i fotografii portalu ciało Rzepeckiego, które odnaleziono na terenie dawnej katolickiej nekropolii w Ardagan, jest doskonale zachowane. W tekście mowa jest o dwóch córkach pradziadka Siedzikówny: Marii i Helenie. Ta druga - Helena Tymińska - była autorką pamiętnika, publikowanego we fragmentach w "Biuletynie IPN" na początku tego roku.

Artykuł historyka Piotra Szubarczyka pt. "Nieznany pamiętnik babci 'Inki'" zawiera liczne fragmenty wspomnień, z których część dotyczy jej wnuczki "Inki".

W rosyjskim artykule - jak zwrócił uwagę IPN - nie ma informacji o tym, że Rzepecki był pradziadkiem bohaterki polskiego podziemia.

"Inkę" zidentyfikowano trzy lata temu

Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką, które zidentyfikowano jako szczątki Danuty Siedzikówny "Inki". 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym odbył się uroczysty państwowy pogrzeb "Inki" oraz innego żołnierza 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który został rozstrzelany wraz z "Inką" w gdańskim areszcie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)