Szatan 2. RS‑28 Sarmat jest zdolny do przenoszenia broni jądrowej
Na początku listopada 2022 roku rosyjskie ministerstwo poinformowało o planowanych testach rakiet zdolnych do przenoszenia głowic termojądrowych. Szatan 2 to jedna z najpotężniejszych tego typu broni, którą dysponuje rosyjskie wojsko. Dlaczego jest niebezpieczna? RS-28 Sarmat waży niemal 210 ton.
RS-28 Sarmat to międzykontynentalny pocisk balistyczny należący do kategorii tzw. Heavy ICBM, czyli superciężkiej broni. Rakieta, która w nomenklaturze NATO nosi nazwę Szatan II, jest nazywana "narzędziem zła". Według ekspertów, pocisk ze względu na swoje parametry i zasięg, po wystrzeleniu byłby w stanie dotrzeć do Stanów Zjednoczonych. Jak zapowiada strona rosyjska, moc rakiety byłaby w stanie "zmieść Paryż".
Szatan 2. Co to za broń? Historia projektu
RS-28 Sarmat jest jedną z broni strategicznych, którymi dysponuje rosyjska armia. Choć pierwsze informacje o jej powstaniu pojawiły się już w 2007 r., to projekt przyspieszył dopiero 7 lat później. Pod koniec 2014 roku jeden z rosyjskich urzędników wojskowych poinformował o planowanej gotowości broni w 2020 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosyjska rakieta Sarmat. Groźby Putina i reakcja na test potwornej broni
Program z każdym rokiem był przez Rosję rozbudowywany - 1 marca 2018 roku prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w ogłoszonym orędziu, o rozpoczęciu "aktywnej fazy testów" pocisku Szatan 2. Cztery lata później rosyjski rząd podpisał z producentem kontrakt na produkcję rakiet.
RS-28 Sarmat. Osiągi, którymi straszy Rosja
Rosyjski Sarmat to ponad 35-metrowy, trzystopniowy pocisk balistyczny, o zasięgu około 18 tysięcy kilometrów. Rakieta waży prawie 210 ton, z czego 10 ton stanowi głowica bojowa. Jak podają źródła rosyjskie, to nowoczesna i udoskonalona broń. Ma znacznie krótszy, od swoich poprzedników, czas pracy silnika rakietowego, dzięki czemu pocisk szybko się rozpędza. Szatan 2 jest także trudny do wykrycia i śledzenia, przez co ciężko jest określić jego cel oraz czas uderzenia.
Szatan II ma być zdolny do przenoszenia ciężkich pocisków jądrowych - np. broni hipersonicznej Awangard, która pojawia się często w kontekście rosyjskiej propagandy. Oprócz tego, rakieta Sarmat może być wykorzystywana do transportu wieloelementowych, mniejszych głowic.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.