Szanghajska Organizacja Współpracy - chcą walczyć z terroryzmem
Od lewej: prezydent Uzbekistanu Islam Karimov, prezydent Kirgistanu Askar Akajev, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Chin Jiang Zemin, prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajev i prezydent Tadżykistanu Imomali Rahamonov (AFP)
Uczestniczący w szczycie w Szanghaju przywódcy sześciu państw - Chin, Rosji, Kazachstanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu - podpisali w piątek deklarację, zapowiadającą wspólne zwalczanie islamskiego ekstremizmu i terroryzmu w regionie, szczególnie w Czeczenii, Afganistanie oraz w chińskim regionie Xinjiang. W deklaracji mówi się także o działaniach przeciwko separatyzmowi.
Podczas spotkania powołano tzw. Szanghajską Organizację Współpracy. Jej celem będzie utrzymywanie stałych kontaktów między sygnatariuszami porozumienia w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa regionalnego.
Ministrowie obrony, towarzyszący szefom sześciu państw w szanghajskim szczycie, podpisali także deklarację, w której zaakcentowano poparcie państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy dla zawartego w 1972 r. amerykańsko-rosyjskiego porozumienia o redukcji broni balistycznej (ABM).
Rosja i Chiny zapowiedziały także zawarcie traktatu o przyjaźni, który zostanie podpisany podczas lipcowej wizyty w Moskwie prezydenta Chin Jiang Zemina.
Podczas czwartkowego spotkania w Szanghaju prezydenci Władimir Putin i Jiang Zemin sprzeciwili się tworzeniu przez USA nowego systemu antyrakietowego. (miz)