Trwa ładowanie...

"SZ": Wyrok TSUE przeciw Niemcom jest ostrzeżeniem wobec Polski

Kwestionując niezależność niemieckiej prokuratury, Trybunał Sprawiedliwości UE wymierzył Niemcom tęgi policzek. W rzeczywistości był to prewencyjny strzał ostrzegawczy pod adresem Węgier i Polski – pisze "Sueddeutsche Zeitung”.
Share
Niemiecki dziennikarz uważa, że Polska musi się pilnować w kwestii praworządności
Niemiecki dziennikarz uważa, że Polska musi się pilnować w kwestii praworządnościŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1k459p

"Ten wyrok jest sensacją. Trybunał Sprawiedliwości UE zabronił niemieckim prokuraturom wystawiania europejskiego nakazu aresztowania” – pisze Heribert Prantl w weekendowym wydaniu "Sueddeutsche Zeitung”.

Kraje UE od 2002 r. bez żadnych problemów wystawiają europejskie nakazy aresztowania przeciwko przestępcom. Na początku tego tygodnia TSUE nieoczekiwanie zakwestionował jednak praktykę stosowaną w Niemczech. Niemieccy prokuratorzy są związani poleceniami ministerstwa sprawiedliwości, co oznacza, że nie posiadają wymaganej niezależności. Europejski nakaz aresztowania może, zdaniem TSUE, wystawić tylko sędzia.

Zawstydzająca historia

"To zawstydzająca historia” – pisze Prantl, podkreślając że wszystkie wystawione przez niemiecki wymiar sprawiedliwości europejskie nakazy aresztowania, a jest ich obecnie 5600, stały się nieważne.

d1k459p

Zobacz także: Miller zdradza, co powiedział mu wnuczka po wygranej

Dziennikarz "SZ” zwraca uwagę na to, że przepisy regulujące działanie prokuratury powstały w XIX wieku, gdy prokuratura uważana była powszechnie za "kawalerię wymiaru sprawiedliwości”. Prantl zaznacza, że stowarzyszenia reprezentujące prokuratorów od dawna domagają się zniesienia prawa ministrów do wydawania im poleceń, jednak politycy do tej pory nie rozwiązali tego problemu.

"Wyrok TSUE przeciwko niemieckiej prokuraturze został ogłoszony dzień po wyborach europejskich. Jeżeli był to przypadek, to był to przypadek znaczący. Istnieją obawy, że państwa takie jak Węgry czy Polska, które coraz bardziej oddalają się od praworządności, wykorzystają europejski nakaz aresztowania do celów politycznych – do aresztowania za granicą politycznych przeciwników” – czytamy w "SZ”.

d1k459p

Prewencyjny wyrok

Wyrok przeciwko Niemcom był w rzeczywistości wyrokiem prewencyjnym: niemieckie państwo prawa posłużyło za przykład mający stanowić ostrzeżenie przed łamaniem praworządności przez inne państwa – tłumaczy Prantl.

"SZ” przyznaje, że w niemieckim sądownictwie istniał punkt zaczepienia, który TSUE wykorzystał jako pretekst. Wyrok powinien być pretekstem do zreformowania struktur wymiaru sprawiedliwości. "Zależność nie tylko prokuratury, lecz wręcz całego wymiaru sprawiedliwości od władzy wykonawczej jest sprzeczna z trójpodziałem władz” – pisze w konkluzji Prantl.

Przeczytaj też:
Jak daleko sięga ramię Erdogana? "Chodzi o niemieckiego obywatela”
Niemiecka prasa: autorytet Merkel jest potrzebny w Berlinie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1k459p

Podziel się opinią

Share
d1k459p
d1k459p
Więcej tematów