Trwa ładowanie...
d1c7g20
d1c7g20
IAR

"Sytuacja wyjątkowo trudna". Armia Ukrainy odrzuca "ofertę" separatystów

Ukraińskie wojska nie mają zamiaru wycofać się z Debalcewa. Separatyści twierdzą, że okrążyli miasto i proponują Ukraińcom jego opuszczenie przez specjalnie utworzony korytarz, po wcześniejszym oddaniu broni.
Share
d1c7g20

Rzecznik sił zbrojnych Ukrainy Władysław Selezniow powiedział, że zgodnie z zeszłotygodniowymi porozumieniami mińskimi Debalcewe leży na terytorium znajdującym się pod kontrolą Kijowa i Ukraińcy nie mają zamiaru się z niego wycofać.

Separatyści z kolei twierdzą, że jest to niekontrolowana przez nich, ale otoczona wysepka na terytorium ich samozwańczej Republiki Donieckiej i dlatego żądają, aby wojsko opuściło miasto.

Ukraińscy żołnierze przyznają, że niektóre ich posterunki są otoczone. Jurij Syńkowski z walczącego tam batalionu Krywbas powiedział, że sytuacja jest wyjątkowo trudna, do kilku miejsc nie ma możliwości przywiezienia amunicji i jedzenia. - Proponowano im, by złożyli broń, obiecano, że ich wypuszczą. Padła kategoryczna odpowiedź: nie. Nasi chłopcy nadal bronią się, ale jest pytanie, czy długo tak wytrzymają? - mówił wojskowy.

d1c7g20

Debalcewe to strategicznie ważne miasto, przez które przebiega najkrótsza droga łącząca Ługańsk z Donieckiem. Tam też rozgałęzia się do tych miast linia kolejowa z Rosji. Zaciekłe walki o Debalcewe trwają od zeszłego tygodnia. Separatyści regularnie od jej rozpoczęcia informują o okrążeniu, a Ukraińcy zaprzeczają.

Po ogłoszeniu zawieszenia broni w sobotę o północy miejscowego czasu, bitwa o Debalcewe trwa nadal. Podobnie walki w okolicach Mariupola. Ukraińcy są także atakowani pod donieckim lotniskiem.

d1c7g20

Podziel się opinią

Share
d1c7g20
d1c7g20
Więcej tematów