Sytuacja na granicy z Białorusią. Jest stanowisko Rady Europejskiej
Rosja i Białoruś, żaden inny kraj, nie mogą nadużywać naszych wartości, w tym prawa do azylu - stwierdzili przywódcy 27 krajów członkowskich UE w konkluzjach ze szczytu w Brukseli. Rada Europejska wyraziła solidarność z Polską i innymi państwami, które doświadczają instrumentalizowania migracji.
Przywódcom udało się w czwartek przyjąć jednomyślnie konkluzje w sprawie migracji, która stała się obok wojny w Ukrainie kluczowym tematem szczytu UE w Brukseli.
Rosja i Białoruś "nie mogą nadużywać naszych wartości"
"Rosja i Białoruś oraz żaden inny kraj nie mogą nadużywać naszych wartości, w tym prawa do azylu, i podważać naszych demokracji. Rada Europejska wyraża solidarność z Polską i państwami członkowskimi, które stoją w obliczu tych wyzwań. Wyjątkowe wyzwania wymagają odpowiednich środków" - czytamy w konkluzjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Byli szefowie MON traktowali Dudę nie najlepiej? "Protekcjonalnie"
Przywódcy podkreślili, że są zdeterminowani do skutecznej ochrony granic zewnętrznych UE z użyciem wszystkich możliwych środków, także ze wsparciem UE, w zgodzie z prawem unijnym i międzynarodowym.
Rada Europejska "potwierdza swoje zobowiązanie do przeciwdziałania instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych".
Kwestię tę podniósł na szczycie premier Donald Tusk, zaprezentował strategię migracyjną polskiego rządu, której elementem jest zawieszenie prawa do azylu w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.
Premier Finlandii: Wspieram i rozumiem Polskę
- Wspieram i rozumiem Polskę oraz propozycję Donalda Tuska, że do opanowania instrumentalnie sterowanej migracji potrzebne jest ustawodawstwo na poziomie UE - powiedział premier Finlandii Petteri Orpo w Brukseli, gdzie odbywał się szczyt Unii Europejskiej.
Według szefa fińskiego rządu, własne prawo Finlandii, które uchwalono niedawno, a także planowane przez Polskę (wzorowane na fińskim) "nie wystarczy".
Agencja STT napisała, że premier Donald Tusk wyraził "zamiar zamknięcia granicy Polski dla osób ubiegających się o azyl", docierających od strony Białorusi i powołał się przy tym na przykład Finlandii, która wprowadziła przepisy, na podstawie których można czasowo i terytorialnie wstrzymać na granicy wschodniej przyjmowanie wniosków azylowych.
Premier Orpo zaznaczył przy tym, że "żaden kraj nie powinien być zmuszany do wdrażania regulacji, które stoją w sprzeczności z prawem UE".