Baterie Patriot w Polsce. Piekielna broń Amerykanów ma jedno zadanie
Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników generał Tod Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski - poinformował we wtorek 8 marca Scott Ghiringhelli.
Rozmieszczenie systemu rakietowego Patriot ma przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO - dodał Ghiringhelli. Celem tych działań jest zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa krajom NATO podczas trwającego konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy.
Baterie Patriot. Co to jest?
System Patriot to główny system obrony antyrakietowej Armii Stanów Zjednoczonych. Składa się on z radaru, wyrzutni oraz centrum dowodzenia. Jego nieodłączną częścią są również dwa rodzaje pocisków: PAC-2 oraz PAC-3. Pierwszy z nich nie zderza się z rakietą lub innym wrogim obiektem, a wyłącznie eksploduje w pobliżu namierzonego celu. Eksplozja następnie albo niszczy nadlatujący obiekt, albo spycha pocisk z kursu, tak, aby chybił.
PAC-3 z kolei to nowsza wersja pocisków, która ma taką samą długość jak PAC-2, ale waży jedną trzecią tego, co jej poprzednik. Wyposażona została dodatkowo w nadajnik radarowy oraz komputer. Działanie pocisków PAC-3 polega na uderzeniu pocisku bezpośrednio w nadlatujący cel, co pozwala na jego szybkie staranowanie i całkowite zniszczenie.
System obrony antyrakietowej Patriot jest także w pełni zautomatyzowany, a jego radary na bieżąco monitorują przestrzeń powietrzną. W momencie zauważenia wrogiego obiektu system w błyskawicznym tempie identyfikuje go, określa trajektorię, prędkość i kurs nadlatującego celu oraz przekazuje informacje z radarów do centrum dowodzenia mającego bezpośredni kontakt z systemami wyrzutni rakiet. Gdy rakieta zostanie wystrzelona, nadal pozostaje śledzona przez radary w celu lepszego nakierowania na cel. Cały proces trwa natomiast niecałe 10 sekund.
Rakiety Patriot w ramach systemu obrony Wisła
Polska w 2018 roku podpisała kontrakt na zakup dwóch baterii Patriot w ramach pierwszego programu obrony powietrznej Wisła. Według zapowiedzi MON finalnie mają one trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku.
Podstawowym zadaniem wyrzutni rakiet Patriot wykorzystywanych w ramach systemu obrony powietrznej Wisła ma być przede wszystkim zwalczanie rakiet i taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu, również manewrujących. Zwalczanie rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego, bezpilotowych statków powietrznych, samolotów, śmigłowców, pocisków rakietowych.
System Patriot a umocnienie obrony w obliczu wojny
Decyzja USA podjęta we wtorek 8 marca o sprowadzeniu do Polski systemu antyrakietowego Patriot jest elementem działań wzmacniających potencjał obronny Sojuszu. Informacje o możliwości dostarczenia do Polski rakiet pojawiały się już jednak kilka dni temu. Celem tych działań miało być wzmocnienie wschodniej flanki NATO w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.
Rzecznik Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych Adam Miller zaznaczył, że system Patriot to "środek służący obronie, który ma podkreślić nasze przywiązanie do zapisów artykułu 5 (NATO) i w żaden sposób nie ma na celu wspierania jakichkolwiek działań ofensywnych."
System Patriot wyposażony w pociski PAC-3 może przechwytywać rakiety balistyczne na dystansie maksymalnie do 35 km. Jest on również w stanie zestrzelić rosyjskie pociski balistyczno-manewrujące Iskander.
Rosja użyje broni chemicznej lub biologicznej? Ekspert wskazuje inne zagrożenie
Autor: Weronika Grzywna
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski