Trwa ładowanie...
06-12-2012 19:55

Syryjska armia coraz bliższa użycia broni chemicznej? Wykonali kolejny krok

Syryjska armia umieściła w bombach lotniczych związki chemiczne poprzedzające uzbrojenie ich w sarin - zabójczy gaz bojowy. Teraz żołnierze oczekują rozkazów od prezydenta Baszara al-Asada, poinformował internetowy serwis stacji Al-Arabija. Jeśli informacje się potwierdzą, będzie to kolejny krok przybliżający użycie chemicznego arsenału w syryjskim konflikcie.

Syryjska armia coraz bliższa użycia broni chemicznej? Wykonali kolejny krokŹródło: AFP, fot: Javier Manzano
d2pblm7
d2pblm7

O sprawie wcześniej informowała amerykańska telewizji NBC, która uzyskała informacje od pracowników administracji USA. Podkreślali oni, że bomby nie zostały umieszczone na samolotach, a al-Asad wciąż nie wydał ostatecznego rozkazu.

Jeszcze we wtorek jeden z pracowników amerykańskiej administracji przekazał agencji AFP, że reżim syryjski rozpoczął mieszanie związków chemicznych w celu wytworzenia sarinu. Spekulowano o ograniczonym użyciu broni chemicznej w celu artyleryjskiego odparcia nacierających rebeliantów.

Do użycia sarinu na masową skalę doszło 16 marca 1988 roku w Iraku. Wojsko na rozkaz Saddama Husajna za pomocą gazów bojowych zabiło około pięciu tysięcy irackich Kurdów, a kolejnych kilka tysięcy zostało okaleczonych na całe życie.

Baszar al-Asad złamie słowo? Świat ostrzega

W tym tygodniu temat użycia broni chemicznej z Syrii nie schodził z ust społeczności międzynarodowej. W poniedziałek przed tym krokiem ostrzegała amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton. - Jego (Asada) zachowanie jest karygodne, a działania wymierzone w obywateli tragiczne. Ale bez wątpienia istnieje granica nawet między okropnościami, które reżim zadawał Syryjczykom, a przejściem do kroku, jakim byłoby użycie broni chemicznej - zaznaczyła Clinton, podkreślając, że USA na pewno podejmie działania, jeśli taka broń zostanie użyta, choć nie sprecyzowała ich charakteru.

d2pblm7

W reakcji na te słowa syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w państwowej telewizji, że Damaszek "wielokrotnie podkreślał, iż pod żadnym pozorem nie użyłby tego typu broni przeciwko swoim obywatelom, jeśli byłaby ona dostępna".

W tonie zbliżonym do Hillary Clinton wypowiadali się sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i prezydent USA Barack Obama. Amerykański przywódca ostrzegł syryjskiego prezydenta że jeśli użyje broni chemicznej przeciwko siłom opozycji to narazi się na "konsekwencje". Powiedział, że "użycie broni chemicznej jest i byłoby całkowicie niedopuszczalne".

Rasmussen również stwierdził, że zastosowanie tego typu arsenału jest "zupełnie nie do zaakceptowania dla całej wspólnoty międzynarodowej", a jeśli by do tego doszło, to liczy na natychmiastową reakcję świata.

Konflikt wewnętrzny w Syrii trwa od marca 2011 roku. Według szacunków Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka zginęło w nim dotychczas ponad 41 tysięcy ludzi, w większości cywilów, a setki tysięcy Syryjczyków zbiegły za granicę.

d2pblm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pblm7
Więcej tematów