Syria: papież modlił się na Wzgórzach Golan o pokój
(AFP)
"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi". Od fragmentu Ewangelii św. Mateusza rozpoczął Jan Paweł II modlitwę w intencji pokoju, którą wygłosił w świątyni greckoprawosławnej w Kunejtrze na Wzgórzach Golan.
07.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Papież prosił Boga, aby wszyscy ludzie mieszkający na Bliskim Wschodzie stanowili jedną wielką rodzinę. Zaapelował o zburzenie murów wrogości i podziałów na Bliskim Wschodzie. Modlił się także za przywódców państw regionu, by działali na rzecz pokoju, wychowując w duchu pojednania młode pokolenie.
Ojciec Święty przywiózł ze sobą drzewko oliwne. Ma być ono symbolem nadziei i pojednania.
Po modlitwie u stóp Wzgórz Golan, papież pozdrowił żołnierzy ONZ, pełniących służbę na tym terenie. Po wyjściu ze świątyni w Kunejtrze, przez chwilę rozmawiał z "niebieskimi beretami", wśród których był jeden Polak.
Pokój niech będzie z Wam - tymi słowami Jan Paweł II pozdrowił natomiast młodych Syryjczyków, przybyłych w poniedziałek na spotkanie z papieżem w greckomelchickiej katedrze w starym Damaszku.
W imieniu wspólnoty greckomelchickiej (katolickiej) Syrii przywitał Jana Pawła II jako "papieża pokoju" patriarcha Grzegorz III Laham. Odstąpił Janowi Pawłowi II - jako następcy Św. Piotra - fotel, który zajmuje zawsze w katedrze.
Na spotkanie liturgiczne z papieżem w katedrze pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przybyli również patriarchowie i biskupi obrządków prawosławnych.
Pobyt w Kunejtrze będzie jednym z głównych punktów programu trzeciego dnia papieskiej pielgrzymki w Syrii. Ojciec Święty pojechał samochodem do Kunejtry - miasta, leżącego w gruzach od czasu wojny izraelsko-arabskiej w 1967 r., w wyniku której Syria utraciła większość obszaru strategicznych Wzgórz Golan. Miasto nie zostało odbudowane przez władze w Damaszku i traktowane jest tu jako symbol izraelskiej agresji.
Bezpośrednio przed wyjazdem do Kunejtry, papież odprawił w Damaszku prywatną mszę, a następnie odwiedził damasceński kościół św. Pawła na Murach, zwany też Oknem św. Pawła. Świątynia znajduje się w bramie Bab Kisan w staromiejskich murach. Tędy właśnie Paweł uciekał z Damaszku, spuszczony przez uczniów w koszu na sznurze.
Papież przybył do świątyni św. Pawła z małym opóźnieniem, witany serdecznie przez dzieci z katolickiego sierocińca. Miejscowej świątyni ofiarował pamiątkowy kielich. Następnie wraz z biskupami zwiedził miejsce pamięci św. Pawła.
Władze syryjskie bezpośrednio przed przyjazdem Jana Pawła II do Kunejtry, zorganizowały przyjazd do miasta tysięcy jego dawnych mieszkańców, żyjących po 1967 r. w rozproszeniu na terenie Syrii. Dla syryjskich mediów wizyta papieża w mieście stała się okazją do nagłośnienia tragedii dawnych mieszkańców Kunejtry.
W niedzielę papież przestąpił próg wielkiego meczetu Omajadów w Damaszku. Była to pierwsza w dziejach wizyta głowy Kościoła katolickiego w świątyni muzułmańskiej. (mag)