Trwa ładowanie...

Syria i Krym zacieśniają współpracę gospodarczą

Władze Syrii i Krymu podpisały nowy dokument dotyczący współpracy gospodarczej. Będzie ona ściślejsza w kwestiach turystycznych, naukowo-technicznych oraz handlu morskiego.

Syria i Krym zacieśniają współpracę gospodarcząŹródło: Getty Images, fot: Alexander Aksakov
d3lv2oa

Dokument podpisali minister gospodarki i handlu zagranicznego Syrii Samir al-Halil i szef Krymu Siergiej Aksionow podczas V Jałtańskiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego „Krym - miejsce wzrostu rosyjsko-syryjskich stosunków".

Według strony syryjskiej najbardziej na współpracy skorzysta Latakia, jedno z ważniejszych miast portowych Syrii. - Krym i Latakia są do siebie bardzo podobne. Pod względem klimatu, krajobrazu i dostępu do morza. Latakia jest ważnym ogniwem handlu morskiego Syrii, właśnie do niej zawijają statki z towarami, które już potem koleją i ciężarówkami wysyłane są do najdalszych zakątków kraju. Analogiczne znaczenie dla Rosji pełni Krym - powiedział gubernator Latakii Khadar al Salim. Dodał też, że podczas rozmów była bardzo przyjazna atmosfera.

Władze Syrii zachęcały rosyjskich inwestorów do wzięcia udziału w rozwoju Latakii jako miasta turystycznego. Gubernator uważa, że miasto ma ogromny potencjał, żeby stać się światowym kurortem. Tym bardziej, że w tamtych okolicach sytuacja jest spokojna i stabilna. Władze miasta zawdzięczają to sąsiedztwu rosyjskiej bazy wojskowej Hmeimim.

d3lv2oa

- Wizyta krymskiej delegacji w Syrii i przeprowadzone spotkania to ważny krok na drodze umocnienia stosunków między państwami. Będziemy rozwijać wspólnie turystykę, to zbliży nasze narody - mówił syryjski minister turystyki Bish Yazidji.

Minister dodał też, że są szanse na wspólny rozwój programów medycznych. Poruszony był też temat rozwoju pielgrzymstwa. Zdaniem syryjskich władz w kraju jest bardzo dużo miejsc kultu chrześcijańskiego i muzułmańskiego, które warto zobaczyć.

Delegaci z Rosji spotkali się także z prezydentem Syrii Baszszarem Al-Asadem, który w pełni popiera nowe warunki współpracy.

d3lv2oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lv2oa
Więcej tematów