Trwa ładowanie...
01-09-2015 08:43

Syria: główna świątynia w Palmyrze zburzona

Dżihadyści z terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie zburzyli główną świątynię w Palmyrze w Syrii. Satelitarne zdjęcia wskazują, że ze świątyni Bela prawie nic nie zostało.

Syria: główna świątynia w Palmyrze zburzonaŹródło: PAP/EPA
d3sexlw
d3sexlw

- Niestety z obrazów, które otrzymaliśmy, wynika, że główny budynek świątyni został zniszczony - powiedział BBC Einar Bjorgo kierujący ONZ-owskim programem zdjęć satelitarnych UNOSAT. Dodał, że zburzone zostały także kolumny budowli.

W poniedziałek świadkowie mówili o bardzo silnym wybuchu na terenie zabytkowego kompleksu świątynnego. Szef syryjskiego Departamentu Starożytności i Muzeów Maamoun Abdulkarim mówił BBC, że według jego informacji mury świątyni nadal stoją, chociaż uszkodzenia są znaczne. Świadkowie nie byli jednak w stanie podejść na tyle blisko do Palmyry, by ocenić straty.

Zdjęcia satelitarne nie budzą jednak wątpliwości, że terroryści z samozwańczego Państwa Islamskiego dopuścili się kolejnego aktu barbarzyństwa.

Kilka dni temu poinformowano o wysadzeniu mniejszej świątyni Baal Shamin. Dżihadyści zniszczyli zabytek i zamordowali archeologa Chaleda al-Asaada, który opiekował się świątyniami i od wielu lat prowadził tam swoje badania.

Palmyra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto i pogańskie świątynie przetrwały prawie 2000 lat.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego niszczą metodycznie wszystkie zabytki na opanowanych przez siebie terenach. W lutym pojawił się w internecie filmik, na którym widać muzułmanów niszczących młotami posągi asyryjskie z VII i IX wieku przed naszą erą.

d3sexlw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sexlw
Więcej tematów