Trwa ładowanie...
IAR

Syria: główna świątynia w Palmyrze zburzona

Dżihadyści z terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie zburzyli główną świątynię w Palmyrze w Syrii. Satelitarne zdjęcia wskazują, że ze świątyni Bela prawie nic nie zostało.
Share
Palmyra, Syria - 30 sierpnia 2015 r., zdjęcie satelitarne po eksplozji
Palmyra, Syria - 30 sierpnia 2015 r., zdjęcie satelitarne po eksplozjiŹródło: PAP/EPA
d157unq

- Niestety z obrazów, które otrzymaliśmy, wynika, że główny budynek świątyni został zniszczony - powiedział BBC Einar Bjorgo kierujący ONZ-owskim programem zdjęć satelitarnych UNOSAT. Dodał, że zburzone zostały także kolumny budowli.

W poniedziałek świadkowie mówili o bardzo silnym wybuchu na terenie zabytkowego kompleksu świątynnego. Szef syryjskiego Departamentu Starożytności i Muzeów Maamoun Abdulkarim mówił BBC, że według jego informacji mury świątyni nadal stoją, chociaż uszkodzenia są znaczne. Świadkowie nie byli jednak w stanie podejść na tyle blisko do Palmyry, by ocenić straty.

Zdjęcia satelitarne nie budzą jednak wątpliwości, że terroryści z samozwańczego Państwa Islamskiego dopuścili się kolejnego aktu barbarzyństwa.

d157unq

Kilka dni temu poinformowano o wysadzeniu mniejszej świątyni Baal Shamin. Dżihadyści zniszczyli zabytek i zamordowali archeologa Chaleda al-Asaada, który opiekował się świątyniami i od wielu lat prowadził tam swoje badania.

Palmyra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto i pogańskie świątynie przetrwały prawie 2000 lat.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego niszczą metodycznie wszystkie zabytki na opanowanych przez siebie terenach. W lutym pojawił się w internecie filmik, na którym widać muzułmanów niszczących młotami posągi asyryjskie z VII i IX wieku przed naszą erą.

d157unq

Podziel się opinią

Share
d157unq
d157unq
Więcej tematów