Trwa ładowanie...
31-01-2016 13:26

Syria: eksplozje pod Damaszkiem - dziesiątki ofiar

• Co najmniej 60 osób zginęło w zamachu na przedmieściach Damaszku
• 110 osób zostało rannych
• Eksplozje w Saida Zeinab, gdzie jest ważny szyicki meczet
• Russia Today: do ataku przyznało się Państwo Islamskie

d2un6tk

Bilans ofiar niedzielnych zamachów samobójczych w pobliżu świętego dla szyitów meczetu w Damaszku wzrósł do ponad 60, w tym 25 szyickich bojowników - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Do podwójnego zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Wcześniej syryjskie MSW twierdziło, że zginęło co najmniej 45 osób, a 110 zostało rannych.

Według informacji syryjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych do ataków doszło w Saida Zeinab, przedmieściach Damaszku zamieszkałych w większości przez szyitów. Jedna z eksplozji była następstwem wybuchu samochodu pułapki. Według BBC News, które powołuje się na syryjskie media państwowe, pozostałe dwie eksplozje spowodowali zamachowcy samobójcy. Inne źródła piszą o dwóch, nie trzech, wybuchach.

Państwowa telewizja pokazała zdjęcia palących się budynków i spalonych samochodów w Saida Zeinab. Do ataku, jak podaje serwis internetowy stacji Russia Today, przyznać się miało Państwo Islamskie.

d2un6tk

W Saida Zeinab znajduje się meczet, w którym spoczywają szczątki wnuczki proroka Mahometa. Zwieńczone złotą kopułą sanktuarium jest celem pielgrzymek szyitów z całego świata.

Już wcześniej dochodziło do ataków w tym rejonie miasta. W lutym zeszłego roku w wyniku dwóch samobójczych ataków zginęły cztery osoby, a trzynaście zostało rannych.

Negocjacje w Genewie

Do wybuchu doszło, gdy przedstawiciele rządu syryjskiego i podzielonej opozycji zaczęli się zbierać w Genewie na pierwsze od dwóch lat rozmowy pokojowe pod egidą ONZ.

Ok. godz. 13 czasu polskiego rzecznik głównego sojuszu opozycji syryjskiej Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) powiedział, że trwa pierwsze spotkanie delegacji ze specjalnym wysłannikiem ONZ do Syrii Staffanem de Misturą.

Przewiduje się, że negocjacje potrwają sześć miesięcy i będą się toczyły w trybie niebezpośrednim. Delegacje będą zasiadały w oddzielnych pomieszczeniach.

d2un6tk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2un6tk
Więcej tematów