PolskaSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i podtopieniami

Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i podtopieniami

Mieszkańcy Polski centralnej i wschodniej mogą spodziewać się silnego wiatru, który może spowodować m.in. uszkodzenia budynków i drzew. Meteorolodzy ogłosili pierwszy stopień zagrożenia dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł też, że na niektórych rzekach może dojść do poniesienia się stanu wód.

- Wiatr powoli będzie słabł, najdłużej utrzyma się na Pomorzu Zachodnim - poinformował dyżurny synoptyk IMiGW. Silny wiatr będzie wiał przez całą sobotę, aż do późnych godzin wieczornych.

Wiatr może spowodować m.in. uszkodzenia budynków, dachów, szkody w drzewostanie, łamanie gałęzi i drzew oraz utrudnienia komunikacyjne. Może osiągać średnią prędkość od 25 do 45 km/h, w porywach do 80 km/h; w woj. pomorskim i powiecie elbląskim maksymalnie do 90 km/h.

- Ten wiatr powoli słabnie, nie osiąga wszędzie już tych porywów, o jakich jest mowa w ostrzeżeniach. Trochę mniejszy wiatr jest już w woj. wielkopolskim, lubuskim; tutaj z zasadzie takich porywów wiatru jak w ostrzeżeniach już nie ma, są trochę mniejsze - do 60 km/h - poinformował dyżurny synoptyk IMiGW.

- W łódzkim jeszcze silny wiatr się utrzymuje, w mazowieckim głównie na północy, w lubelskim powiać może do godz. 14.00-15.00 - na północy województwa. Na Wybrzeżu cały czas wieje, Pomorze Zachodnie - tam też już te porywy ustały. Wiatr powoli będzie słabł od zachodu po centralną część kraju. Najdłużej utrzyma się na Wybrzeżu, Pomorzu, Mazurach - dodał.

Ostrzeżenia o wyższym stanie wód

W najbliższych godzinach na niektórych rzekach może dojść do poniesienia się stanu wód - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W ciągu najbliższej doby przewidywane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego w Podkarpackiem na Sanie poniżej zbiornika. To rezultat spływu wód opadowych oraz topnienia resztek pokrywy śnieżnej

Podobnie ma być w Lubelskiem na Bugu, natomiast na Krznie w okolicach Malowej Góry poziom wody utrzymuje się powyżej stanu alarmowego.

W Mazowieckiem na Bugu we Frankopolu oraz na Liwcu w Zaliwiu stan wody w ciągu najbliższej doby w dalszym ciągu będzie wzrastał powyżej stanów ostrzegawczych. Na Liwcu w Zaliwiu przewidywane jest przekroczenie stanu alarmowego.

W Świętokrzyskiem w zlewisku Pilicy w ciągu najbliższej doby wystąpią lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych, m.in. w Sulejowie.

Specjaliści ostrzegają, by nie spacerować po brzegach rzek, gdyż mogą wystąpić podtopienia i zalania.

Wysoki stan wody na dolnej Odrze

W ciągu najbliższej doby w rejonie wodowskazu Widuchowa (dolna Odra, woj. zachodniopomorskie) będą się utrzymywać wysokie stany wody z przekroczeniem stanu alarmowego włącznie, spowodowane występowaniem lokalnych zatorów lodowych - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak poinformował Instytut, akcja udrażniania toru wodnego na tym odcinku z uwagi na niekorzystne warunki meteorologiczne i hydrologiczne będą prowadzone w niedzielę.

IMiGW ostrzega, przed utrudnieniami przepływu wody w niżej położonych profilach, możliwymi wzrostami stanów wody powyżej występowania zatoru lodowego, zagrożeniem dla obszarów przybrzeżnych oraz możliwymi lokalnymi podtopieniami. Instytut zaleca ostrożność i przypomina o konieczności śledzenia komunikatów dot. rozwoju sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej.

Łódzkie: możliwe lokalne podtopienia

Synoptycy poinformowali o wysokim poziomie wód kilku rzek w województwie łódzkim. Na rzece Pilicy stan ostrzegawczy przekroczony jest teraz o 16 cm - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Arkadiusz Makoski.

Zgodnie z ostrzeżeniem hydrologicznym synoptycy przestrzegają przed niebezpieczeństwem przebywania nad brzegiem rzeki; możliwe są także podtopienia terenów i utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.

Według prognoz synoptyków także w ciągu kolejnych dni w strefie stanów wysokich utrzymywać się będzie stan wody rzeki Grabi. Na wodowskazie w Łasku prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W związku z tym możliwe są utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korycie rzeki i w strefie przybrzeżnej; mogą także wystąpić lokalne podtopienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)