PolskaSynoptycy ostrzegają: idą gwałtowne burze z gradem

Synoptycy ostrzegają: idą gwałtowne burze z gradem

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że dziś temperatura maksymalna wyniesie od 18 st. C w Zatoce Gdańskiej do nawet 29 st. w rejonach podgórskich. Ostrzegają przy tym, że należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. W czasie burz wiatr osiągnie nawet 70 km/h.

Synoptycy ostrzegają: idą gwałtowne burze z gradem
Źródło zdjęć: © WP.PL | Internauta Krzysztof Retych

Jak informuje IMGW, Europa środkowo-wschodnia i południowa znajdują się w obszarze podwyższonego ciśnienia związanego z wyżem z rejonu Białorusi. Na pozostałym obszarze kontynentu dominują niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska znajduje się w zasięgu odsuwającego się na wschód wyżu znad Białorusi, jedynie na zachodzie i północy stopniowo zaznaczał się będzie wpływ płytkiej zatoki niżu znad północnych Niemiec i związanego z nią mało aktywnego frontu ciepłego. Z południowego zachodu napływać będzie gorąca masa powietrza.

Prognoza na poniedziałek

Zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane, ale miejscami od Lubelszczyzny, przez Mazowsze po Ziemię Łódzką, a także na zachodzie kraju wzrost zachmurzenia do dużego oraz przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Temperatura maksymalna od 24st.C, 27 st.C na północy do 31 st.C na południu kraju, w rejonach podgórskich od 26 st.C do 29 st.C, a w rejonie Zatoki Gdańskiej od 18 st.C do 23 st.C. Wiatr słaby, na zachodzie kraju wzmagający się do umiarkowanego, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy od Górnego Śląska przez Małopolskę, Kielecczyznę i południe Mazowsza, po Lubelszczyznę i Podkarpacie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu i burze. Temperatura minimalna od 12 st.C, 13 st.C na Nizinie Szczecińskiej do 19 st.C na Podkarpaciu. Wiatr słaby, południowo-wschodni i południowy, na zachodzie kraju skręcający na zachodni i północno-zachodni, i wzmagający się do umiarkowanego. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza na wtorek

Od wybrzeża, przez Kujawy i Wielkopolskę, po Dolny Śląsk zachmurzenie małe lub umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura maksymalna od 22 st.C, 24 st.C na północy i zachodzie kraju do 31 st.C na południowym wschodzie, nad samym morzem od 17 st.C do 21 st.C. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na północy kraju okresami umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W Warszawie 29 st. C

W poniedziałek w Warszawie słonecznie. Temperatura maksymalna 29 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

W nocy na ogół pogodnie. Temperatura minimalna 19 st.C. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

We wtorek zachmurzenie małe lub umiarkowane. Możliwe słabe przelotne opady deszczu i burza. Temperatura maksymalna 27 st.C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burzy wiatr porywisty.

W poniedziałek w południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 1008 hPa i będzie spadać.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim zapowiada się upalny dzień

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim panują bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej; zapowiada się upalny dzień - poinformowała Dorota Florczak z bieszczadzkiej grupy GOPR.

- Rano na Połoninie Wetlińskiej oraz w Ustrzykach Górnych i Cisnej było 18 stopni Celsjusza. Natomiast w Dukli w Beskidzie Niskim notowano 20 stopnie, a w Sanoku 23 - powiedziała Florczak.

Z połonin widać w promieniu 30-40 kilometrów. W górnych partiach gór wieje wiatr z prędkością 24 km/godz. W bieszczadzkich dolinach jest bezwietrznie.

GOPR przypomina, że wybierający się w góry muszą pamiętać o rosnących w ciągu dnia temperaturach powietrza. W ostatni weekend zanotowano już pierwsze interwencje związane z upałami.

- Oprócz obowiązkowego nakrycia głowy nie wolno zapominać o odpowiedniej ilości wody mineralnej - dodała Florczak.

Według niej turyści powinni także pamiętać o możliwości wystąpienia burz. Podczas burz w górach należy unikać otwartych przestrzeni, nie chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach.

Zobacz więcej w serwisie pogoda

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)