Symulacja na Wiejskiej
Symulację obrad Zgromadzenia Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zorganizują studenci zrzeszeni w Forum Młodych Dyplomatów i Studenckim Kole Naukowym Negocjacji Komunikacji i Psychologii Szkoły Głównej Handlowej. Spotkanie odbędzie się w budynku Senatu.
Według studentów, pomimo iż integracja Polski z Unią Europejską stanowi bez wątpienia priorytet polskiej polityki zagranicznej, cel ten nie powinien przesłaniać współpracy z innymi regionami świata. Natomiast Azja Południowo-Wschodnia to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów - dodają.
W symulacji - 19 maja - uczestniczyć będzie około 70 młodych ludzi z całej Polski, którzy będą podzieleni na 11 zespołów narodowych (10 państw ASEAN i Chiny). Ich celem podczas wielostronnych negocjacji będzie doprowadzenie do konsensusu w sprawie budowy kolei z Singapuru do Kumning w Chinach, analogicznie do rzeczywistych negocjacji, które odbyły się w Phnom Penh w Kambodży w listopadzie ubiegłego roku.
Symulacja odbywa się pod patronatem Senator Genowefy Grabowskiej, przewodniczącej Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej. Organizatorzy zaprosili również ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej oraz ambasadorów państw ASEAN, którzy mają swoje przedstawicielstwa w Warszawie.
ASEAN (Association of Southeast Asian Nations) jest jednym z najważniejszych organizacji międzynarodowych Azji. Członkami zgromadzenia są wszystkie 10 państw Azji Południowo-Wschodniej: Brunei Darusalaam, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Myanmar, Singapur, Tajlandia i Wietnam. ASEAN zamieszkuje około 500 milionów obywateli, czyli więcej niż Unię Europejską po rozszerzeniu w 2004 r.