Świrski przed Trybunałem Stanu? "Chodzi o odsunięcie od obowiązków"
Bartłomiej Sienkiewicz chce postawienia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Jak mówi konstytucjonalista dr Kamil Stępniak w rozmowie z wirtualnemedia.pl, już sam ten fakt spowoduje odsunięcie Świrskiego od pełnienia obowiązków w KRRiT.
13.05.2024 08:56
Maciej Świrski od zmiany rządu jest na ścieżce wojennej z nowymi władzami. Neguje zmiany w mediach publicznych i blokuje pieniądze z abonamentu. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz 9 maja złożył do Sejmu wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed Trybunałem Stanu.
-Te zarzuty sprowadzają się do trzech kwestii: absolutnego łamania prawa przy niewypłacaniu środków należnych telewizji publicznej, polityki wobec mediów prywatnych - że wspomnę tylko kwestię TVN-u i kar dla TOK FM i zaniechania czynności statystycznych - stwierdził Sienkiewicz na konferencji prasowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Odsunąć od pełnienia obowiązków"
W przypadku przyjęcia wniosku o postawienie Świrskiego przed Trybunałem Stanu zostanie on automatycznie zawieszony w obowiązkach.
- W moim przekonaniu, w wypadku zawieszenia przewodniczącego w jego czynnościach KRRiT do czasu zakończenia postępowania będzie musiała obradować w pomniejszonym składzie - mówi konstytucjonalista dr Kamil Stępniak w rozmowie z wirtualnemedia.pl.
Podkreśla, że władzom najpewniej zależy, by postępowanie toczyło się sprawnie. Ale jest pewna przeszkoda - przewodniczącą Trybunału Stanu jest I prezes SN Małgorzata Manowska.
- W mojej ocenie ona będzie robiła wszystko, żeby to postępowanie opóźniać. A ma ku temu możliwości. Obowiązujący regulamin Trybunału Stanu stanowi, że przewodnicząca TS wyznacza składy orzekające w pierwszej instancji, wyznacza sprawozdawców, czy w końcu kieruje sprawy na posiedzenia i wyznacza ich terminy. Dlatego też możliwości blokowania działalności Trybunału są naprawdę duże - prognozuje prawnik.
Podkreśla jednak, że już samo zawieszenie Świrskiego przyniesie pole do działań. - Prawny realizm podpowiada nam, że w pierwszej kolejności chodzi o to, by go odsunąć od pełnienia obowiązków. To zadzieje się w chwili podjęcia uchwały Sejmu o postawienie przez Trybunałem Stanu - ocenia dr Stępniak.
KRRiT: próba zastraszania
Członkowie zdominowanego przez nominatów PiS KRRiT wydali oświadczenie, w którym potępili plany Sienkiewicza.
"Odbieramy to jako bezprecedensową próbę zastraszenia organu konstytucyjnego oraz wywieranie nacisku w celu uzyskania korzystnych dla władzy wykonawczej postanowień" - napisano.
Czytaj więcej:
Źródło: wirtualnemedia.pl